Shadowbox.init();
17 grudnia 2018 r.
Komentarz walutowy

 

Duża zmienność na rynku walutowym

 

W ostatnich godzinach na rynku walutowym obserwowaliśmy dość częste zwroty akcji. Dzisiejsze notowania na Starym Kontynencie kurs EUR/USD rozpoczął od próby częściowego odreagowania ostatnich spadków. Zakończyły się one jednak nieco ponad poziomem 1,2800. Zatrzymała je 20-godzinna średnia ruchoma, która od kilku dni wyznacza tempo spadku wartości euro względem dolara. Następnie obserwowaliśmy powrót do zniżki, która doprowadziła EUR/USD nieco pod poziom 1,2700. Sesja europejska kończyła się jednak ponowną próbą odbicia. W najbliższym czasie dla notowań eurodolara kluczowa będzie wspomniana średnia. Dopóki hamuje ona wszelkie próby odreagowania, istnieje szansa na spadek do najbliższego istotnego wsparcia 1,2600.

Nie mniej zmienne, niż kurs EUR/USD były dzisiaj notowania złotego. Wartość euro względem polskiej waluty m.in. testowała dotychczasowe tegoroczne maksima usytuowane w pobliżu 4,1200. Choć chwilowo zdołała wzrosnąć ponad ich poziom, to jednak o trwałym przebiciu nie może być mowy, gdyż zaraz po tym obserwowaliśmy spadek pod 4,1000. W najbliższym czasie poziom 4,1200 powinien pozostać istotnym oporem.

Dzisiaj Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Wystąpienie prezesa tej instytucji nie przyniosło zbyt wielu zaskoczeń. Uwagę inwestorów skupiło jedynie stwierdzenie na temat tego, że ECB nie rozważał wykupu europejskich obligacji rządowych w celu ułatwienia niektórym krajom pozyskiwania finansowania z rynku. Uczestnicy rynku liczyli, że właśnie w ten sposób bank centralny wesprze mniej rozwinięte państwa strefy euro. Wspomniana wypowiedź chwilowo zwiększyła presję spadkową w notowaniach EUR/USD.

Jutro kluczowym wydarzeniem dla światowych rynków będzie publikacja oficjalnych, kwietniowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy spodziewają się dobrego odczytu. Oprócz tych danych pewien wpływ na notowania EUR/USD może mieć głosowanie w niemieckim parlamencie dotyczące udzielenia pomocy dla Grecji. Choć decyzja ta wydaje się już przesądzona (wsparcie dla Grecji powinno zostać zatwierdzone), to jednak chwilowego wzrostu zmienności eurodolara na skutek doniesień z Niemiec nie można wykluczyć.

 

Sporządził:

Tomasz Regulski

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012