Shadowbox.init();
15 grudnia 2018 r.
Komentarz poranny

Tydzień banków centralnych
Jeśli mamy poniedziałek, to w Brukseli rozpoczyna się posiedzenie Eurogrupy. Tym razem ministrowie finansów debatować będą przede wszystkim nad sytuacją Cypru, a jedynie w dalszej kolejności poruszą kwestie związane z Grecją, czy Hiszpanią. W rezultacie obok negocjacji w sprawie klifu fiskalnego w USA, w centrum uwagi znajdą się bankierzy centralni.
Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Polska, Rosja, Wielka Brytania – władze monetarne wszystkich tych krajów, a także strefy euro, w kolejnych dniach podejmą decyzje w sprawie kosztu pieniądza. Rada Polityki Pieniężnej naszym zdaniem obniży stopy o 25 pb, a na podobny krok w gronie wymienionych banków centralnych może zdecydować się jedynie Reserve Bank of Australia. Publikowane w weekend indeksy PMI dla chińskiego przemysłu, zarówno oficjalny, jak i obliczany przez HSBC wpisują się w oczekiwania, że gospodarka Państwa Środka powoli przyśpiesza. Dobre odczyty nie były jednak w stanie wesprzeć szczególnie wrażliwych na dane dotyczące kondycji największej gospodarki wschodzącej walut: dolara nowozelandzkiego i australijskiego, które umiarkowanie tracą na wartości. Kurs EUR/USD nie zdołał zakończyć tygodnia powyżej 1,30, ale na początku tygodnia dynamicznie wzrastał powyżej 1,3040. W kolejnych dniach spodziewamy się jednak korekty i powrotu do zeszłotygodniowych minimów. Ważną barierą na drodze do 1,29 są okolice 1,2970. Kurs EUR/PLN nawet po słabym odczycie PKB zachowuje się stabilnie i jest kwotowany na poziomie 4,1050.

USA: Odczyt ISM dla przemysłu
Seria odczytów PMI w Europie pokaże jaki jest obecnie stan koniunktury w sektorze przemysłowym, natomiast wskaźnik ISM będzie miał kluczowe znaczenie dla oceny sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Indeksy koniunktury w poszczególnych regionach dają niejednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wzrósł lekko indeks New York Empire State, natomiast znacznie spadł indeks Philly Fed. Na stabilnym poziomie znajduje się 50,4 pkt., co może mieć największe znaczenie dla dzisiejszego odczytu ISM.

Seria odczytów PMI
Publikacja raportów o PMI pomoże w określeniu stanu koniunktury w sektorze przemysłowym. Za nami odczyty o PMI w Indiach i Chinach – w obydwu tych krajach nastroje przedsiębiorców polepszyły się. Przed nami odczyty ze Szwajacarii, Włoch, Francji, Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. O 9:00 poznaliśmy analogiczne dane z rodzimej gospodarki. Wskaźnik PMI wzrósł do 48,2 pkt. co oznacza odczyt lepszy od oczekiwań rynku. Mimo tego wzrostu należy pamiętać, że wskaźnik nadal znajduje się poniżej 50 pkt.

Sporządził:
Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012