Shadowbox.init();
15 grudnia 2018 r.
Komentarz poranny

Obama ma nadzieję na kompromis
Od rana w gronie krajów G-10 względem dolara umacniają się waluty surowcowe – nowozelandzki, australijski i kanadyjski dolar (pierwsza z tych walut zyskuje 0,40 proc.). Tracą korony: norweska, duńska i szwedzka (wszystkie po ok. 0,22 proc.). Eurodolar znajduje się obecnie na poziomie 1,3180, natomiast minima z ubiegłego tygodnia umiejscowione są ok. 15 pipsów niżej. Kurs USD/JPY cały czas kontynuuje wzrosty i znajduje się na poziomie 86. Wskaźnik RSI(14) obliczany dla interwału dziennego od połowy grudnia znajduje się w obszarze wykupienia (aktualna wartość to 82 pkt.).
Opublikowane dziś dane z chińskiej gospodarki wskazują na poprawę sytuacji w sektorze przemysłowym indeks PMI wzrósł do 19-miesięcznego maksimum (osiągnął wartość 51,5 pkt.). Dużą poprawę wykazały dwa najważniejsze subindeksy: składowa odpowiadająca za bieżący poziom produkcji oraz nowe zamówienia (wzrost do 52,9 pkt.). Innym ważnym wydarzeniem w kończącym się roku jest brak kompromisu ws. klifu fiskalnego. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wyraził nadzieję, że liderzy Senatu znajdą jakiś plan do złagodzenia efektów potencjalnego wygaśnięcia zwolnień podatkowych. W Japonii prezes tamtejszego banku centralnego Masaaki Shirakawa, że BoJ nie powinien stracić elastyczności prowadzenia polityki monetarnej. Tym samym odniósł się on sceptycznie do pomysłu nowego premiera, który chciałby zaimplementować strategię bezpośredniego celu inflacyjnego.

Złoty najmocniejszą walutą
Brak jakichkolwiek odczytów makroekonomicznych (poza mało istotnymi oczekiwaniami inflacyjnymi z Polski) oraz koniec roku, który jest dobrym czasem na podsumowania, spowodował, że postanowiliśmy przypatrzeć się najbardziej spektakularnym wzrostom i spadkom walut w stosunku do amerykańskiego dolara. Najmocniejszą walutą w tym roku był złoty, który umocnił się o 11,5 proc. kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajmują forint (10,2 proc.) i kolumbijskie peso (10,1 proc.). Najsłabsze okazało się argentyńskie peso (-12,5 proc.) oraz jen (-10,7 proc.).

Sporządził:
Marcin Pietrzak
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012