Shadowbox.init();
22 marca 2019 r.
Komentarz poranny
Włoskie wybory kluczowe dla rynków
Tydzień rozpoczyna się od umocnienia wspólnej waluty. Od rana euro zyskuje wobec zdecydowanej większości głównych walut (umacniają się jedynie korony: szwedzka i norweska) oraz walut krajów zaliczanych do grona rynków wschodzących. Kurs EUR/USD wzrasta do 1,3230. Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie ogłoszenie wstępnych wyników wyborów parlamentarnych we Włoszech (głosować można do godziny 15:00) oraz z rodzimego rynku odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej za styczeń.
Złoty lekko zyskuje wobec euro i traci w stosunku do dolara. Kurs EUR/PLN znajduje się tuż pod 4,1650, a USD/PLN na 3,15. Po gorszym od prognoz odczycie indeksu PMI dla przemysłu Chin od rana wśród najsłabszych walut znajduje się wrażliwy na dane z Państwa Środka dolar australijski. Po tym jak w piątek Wielka Brytania straciła najwyższy rating u agencji Moody’s, spadki wartości pogłębia również funt szterling. W dniu zakończenia (dwudniowych) wyborów we Włoszech sytuacja na rynku długu peryferyjnych krajów strefy euro pozostaje stabilna. Lekko zawęża się spread między rentownościami 10- letnich obligacji Włoch i Niemiec. Nieoficjalne, sondażowe wyniki dają lekką przewagę lewicowej proreformatorskiej Partii Demokratycznej – to informacja pozytywna z punktu widzenia stabilności rynków finansowych.
Polska: Ostatnie dane za styczeń
O godzinie 10:00 opublikowane zostaną dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia za styczeń. W kwestii sprzedaży detalicznej jesteśmy bardziej optymistyczni niż konsensus rynkowy i zakładamy dynamikę na poziomie 1,6 proc. w ujęciu rocznym (mediana prognoz: 0,4 proc. r/r). Na taki wynik złożyć się mogą między innymi dodatkowe trzy dni robocze w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz efekt niskiej bazy. Zakładamy również nieco wyższy odczyt stopy bezrobocia: 14,3 proc. (konsensus 14,2 proc.). Stosunkowo dobre dane o sprzedaży detalicznej stanowiły będą kolejny argument za pauzą w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej (co jest zgodne z nasza prognozą braku zmian stóp w marcu).
Włochy i Bernanke w centrum uwagi
W pierwszej części tygodnia na nastroje największy wpływ będą miały wyniki włoskich wyborów parlamentarnych. Dziś po południu gdy zostaną ogłoszone pierwsze sondażowe wyniki prawdopodobnie zaobserwujemy podwyższoną zmienność na rynku walutowym oraz długu. Po ostatnim jastrzębim komunikacie z posiedzenia FOMC w tym tygodniu prawdopodobnie większą niż zwykle uwagę przyciągną wystąpienia publiczne szefa Fed. Ben Bernanke we wtorek i środę przedstawi swoje półroczne zeznanie na temat polityki monetarnej, natomiast w piątek wypowie się na temat długoterminowych niskich stóp procentowych.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012