Shadowbox.init();
24 marca 2019 r.
Komentarz poranny
Po FOMC czas na ECB
Po wczorajszym posiedzeniu FOMC dolar nieco zyskał na wartości. Kurs EUR/USD powrócił poniżej 1,32 i obecnie zniżkuje do 1,3160. W trakcie nieobecności rodzimych inwestorów, notowania polskiej waluty pozostają względnie stabilne. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na 4,1630, natomiast USD/PLN na 3,1620. Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja ECB ws. stóp procentowych (13:45), konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego rozpocznie się o 14:30
Zgodnie z oczekiwaniami na zakończonym wczoraj posiedzeniu FOMC nie podjęto żadnych ważnych decyzji. Stopa funduszy federalnych została utrzymana w przedziale 0,0 – 0,25 proc., a program skupu aktywów na poziomie 85 mld dolarów miesięcznie. Utrzymano również zobowiązanie do prowadzenia łagodnej polityki pieniężnej do momentu aż bezrobocie spadnie poniżej 6,5 proc., a prognozowana inflacja na dwa kolejne lata nie przekroczy 2,5 proc. Nieco zaskakująca była jednak treść protokołu, w której mimo ostatniej serii rozczarowujących danych makro, w zasadzie nie zmieniono tonu na temat wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Niemniej jednak pojawiło się sformułowanie, ze Fed przygotowany jest na zarówno zwiększenie jak i zmniejszenie skali skupu aktywów, co czyni komunikat bardziej gołębim. Tym samym otwarta została furtka do ewentualnego zwiększenia skupu aktywów w przypadku znacznego pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego.
Strefa euro: niesymetryczna obniżka stóp
Ubiegły miesiąc przyniósł przedłużenie serii słabych danych makro ze strefy euro. Co więcej znacznie pogorszyły się odczyty z niemieckiej gospodarki, która wcześniej radziła sobie relatywnie dobrze. Za obniżką przemawia także silny spadek inflacji w kwietniu. Naszym zdaniem dziś doczekamy się asymetrycznej redukcji stóp (depozytowa pozostanie na 0,0 proc. a główna zostanie obniżona z 0,75 do 0,5 proc.). Należy jednak zaznaczyć, że obniżenie kosztu pieniądza nie jest z punktu widzenia wspólnej waluty jednoznacznie negatywne. Efekt obniżania się dyferencjału stóp procentowych pomiędzy Starym Kontynentem a USA równoważyć w pewnym stopniu będzie poprawa perspektyw sektora bankowego, zwłaszcza państw peryferyjnych Eurolandu oraz pozytywny wpływ luzowania na sytuację na rynkach obligacji państw PIIGS. Jednak naszym zdaniem oba te czynniki nie przeważą spadku stóp procentowych i słabości gospodarek państw Eurolandu – czynniki te będą głównym motorem notowań eurodolara i przekładać będą się na zniżki EUR/USD w kierunku 1,25.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012