Shadowbox.init();
22 marca 2019 r.
Komentarz poranny
Ostatnie wskazania przed NFP
Przy braku ważnych wydarzeń rynkowych od poniedziałku eurodolar stabilizuje się tuż pod 1,30. Dziś sytuacja ta może się zmienić, gdyż od godziny 9:13 zaczną napływać finalne odczyty indeksów PMI dla usług (oraz pierwsze dla Włoch i Hiszpanii), natomiast o 11:00 poznamy rewizję PKB w I kw. w strefie euro (11:00). Największą uwagę jednak powinny przykuć dane z USA: raport ADP za maj (14:15) oraz indeks ISM dla usług (16:00).
Po spadku do najniższego poziomu od prawie czterech lat indeksu ISM dla przemysłu dzisiejszy odczyt dla sektora usługowego może wykazać poprawę (konsensus: wzrost z 53,1 do 53,5 pkt.) i zarazem potwierdzić tezę, że to czynniki zewnętrzne a nie słabość popytu wewnętrznego stoją za niektórymi słabszymi danymi z USA. Wraz z publikowanym wcześniej raportem ADP, subindeks zatrudnienia w ISM dla usług stanowił będzie ostatnią wskazówkę przed piątkowym raportem z rynku pracy. Dla rodzimych inwestorów oczywiście najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja RPP ws. stóp procentowych, którą tradycyjnie poznamy we wczesnych godzinach popołudniowych (konferencja prasowa z udziałem Marka Belki rozpocznie się o godzinie 16:00). Złoty drugi dzień z rzędu zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN zniżkował w okolice 4,22, a USD/PLN do 3,23. Co więcej od początku tygodnia polski złoty obok węgierskiego forinta jest najsilniejszą walutą naszego regionu. Od rana jednak polska waluta lekko traci na wartości. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,2390, a USD/PLN do 3,2385.
Polska: RPP znów obniży stopy
Tylko jedna z dwudziestu czterech instytucji finansowych ankietowanych przez gazetę giełdy Parkiet prognozuje pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie (3 proc.). Wszystkie pozostałe (w tym TMS Brokers) prognozują obniżkę o kolejne 25 pb. Jeżeli tak się stanie, będzie to już siódma obniżka kosztu pieniądza w rozpoczętym w listopadzie ubiegłego roku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, a stopa referencyjna spadnie do nowego, rekordowo niskiego poziomu (2,75 proc.). W ostatnich miesiącach decyzje RPP nie miały większego wpływu na przebieg notowań par złotowych. Przyczyn osłabienia polskiej waluty z ubiegłego tygodnia należy upatrywać w odwrocie inwestorów od rynków wschodzących, a nie od sytuacji wewnętrznej Polski. Uważamy więc, że decyzja Rady może wywołać jedynie krótkotrwałą, podwyższoną zmienność. Więcej na temat dzisiejszej decyzji RPP we wczorajszym raporcie Opinie TMS – RPP: Ostatnia obniżka w cyklu?
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012