Shadowbox.init();
24 marca 2019 r.
Komentarz poranny

Dane z USA wyznacznikiem siły dolara

Eurodolar testuje poziom bliski czerwcowego szczytu. Najpopularniejsza para walutowa znajduje się w trendzie wzrostowym jednak mimo tego nadal nie przekroczyła poziomu 1,33. Kurs EUR/USD znajduje się powyżej 100-godzinowej średniej kroczącej, która od lipcowego czterofigurowego wzrostu już dwukrotnie stanowiła wsparcie. Aktualnie EUR/USD jest w okolicach 1,3270.

EUR/PLN obecnie znajduje się na poziomie 4,2270. Uważamy, że umacnianie się złotego dobiegło końca. Silne odbicie w zeszłą środę może zapoczątkować trend wzrostowy. W czwartek i piątek kurs przekroczył 4,24 (w czwartek osiągając niemal 4,25). Najbliższy poziom oporu znajduje się przy 4,25.Dziś w kalendarzu nie widnieją żadne dane, które są uznawane za market movers.  O 16:00 opublikowany zostanie indeks podpisanych umów kupna domów. Oczekiwania rynkowe to spadek o 1,1 proc. m/m.

W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie FOMC oraz poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Jak wiadomo Fed uzależnił ograniczanie skupu aktywów od informacji napływających z gospodarki, więc dane z piątku będą miały jak zawsze duże znaczenie dla notowań eurodolara. Na środowym posiedzeniu najprawdopodobniej dowiemy się więcej o planach wygaszania QE3 i jego uwarunkowania. Aktualnie miesięczny skup aktywów opiewa na sumę 85 mld dolarów miesięcznie. Rynek oczekuje jego ograniczenia do 60-65 mld we wrześniu. Bardziej jastrzębie od przewidywanego nastawienie prezesa Fed Bena Bernanke może spowodować aprecjację amerykańskiej waluty. W piątek uwagę wszystkich inwestorów przykują nonfarm payrolls, czyli zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Ostatni odczyt zaskoczył rynek i wyniósł 195 tys. W tym miesiącu oczekiwana zmiana to 185 tys. nowych miejsc pracy. Wynik lepszy od konsensusu sprawi, że perspektywa ograniczenia programu w skupu aktywów w tym roku stanie się jeszcze bardziej prawdopodobna.

 

Sporządzili:
Marcin Pietrzak
Piotr Trautsolt
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012