Shadowbox.init();
10 grudnia 2018 r.
Komentarz poranny
Oczekiwanie na ECB i raport z rynku pracy
Od rana dolar amerykański odrabia część strat z początku sesji azjatyckiej. Obecnie kurs EUR/USD powraca poniżej 1,35. Kurs EUR/PLN kontynuuje lekki trend wzrostowy z tego tygodnia. Obecnie notowania wzrastają do 4,1850. Z kolei USD/PLN zbliża się do 3,10.
Dziś z Eurolandu poznamy finalne wartości indeksów PMI dla usług za październik oraz pierwsze z Hiszpanii (09:13) i Włoch (09:43), a ponadto wyniki sprzedaży detalicznej (11:00) oraz zamówienia w niemieckim przemyśle (12:00) za wrzesień. Z kolei uwagę rodzimych uczestników rynku z pewnością przykuje decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych (tradycyjnie wczesnym popołudniem) oraz przede wszystkim późniejsza konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP Marka Belki (16:00). Uważamy jednak, że na dzień przed posiedzeniem ECB oraz dwa dni przed raportem z amerykańskiego rynku pracy uczestnicy rynku wstrzymają się z ważniejszymi decyzjami, dlatego też dziś nie spodziewamy się podwyższonej zmienności. Wczoraj prezes ECB Mario Draghi w trakcie swojego wystąpienia publicznego unikał komentarzy na temat ostatniego spadku tempa inflacji oraz możliwości dalszego poluzowania polityki pieniężnej. Jutro jednak może zasygnalizować intencje uruchomienia kolejnej rundy LTRO (niskooprocentowanych pożyczek dla banków). Gdyby tak się stało kurs EUR/USD powinien spaść poniżej minimów z tego tygodnia (1,3440).
Polska: stopy długo bez zmian
Zgodnie z zapowiedziami członków RPP do końca tego roku stopy pozostaną niezmienione, jednak komplikująca się sytuacja makro stawia pod znakiem zapytania tak krótki horyzont tej obietnicy. Uważamy, że Rada powinna podjąć decyzję o przedłużeniu obietnicy niskich stóp – decyzja taka byłaby zgodna z zapowiedziami prezesa NBP Marka Belki, który dwa tygodnie temu zasygnalizował taką możliwość w jednym z wywiadów. Sądzimy również, że już w połowie przyszłego roku, RPP zacznie dostrzegać narastającą presję inflacyjną, co nie pozostanie bez znaczenia na poziom stóp. Zakładamy, że w II połowie roku RPP dwukrotnie podniesie stopy o 25 bp. Uważamy, że jeżeli w trakcie konferencji prasowej Marek Belka wypowie się w gołębim tonie, zwracając uwagę np. na niską presję inflacyjną oraz sugerując możliwość utrzymywania stóp na niezmienionym poziomie dłużej niż do końca roku, złoty może lekko stracić na wartości. Więcej na temat dzisiejszej decyzji we wczorajszej opinii TMS: RPP musi wydłużyć forward guidance.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012