Shadowbox.init();
14 grudnia 2018 r.
Komentarz poranny
Korekta w notowaniach walut regionu
Kurs EUR/USD po silnej przecenie porusza się od kilku dni w wąskim przedziale 1,3570 – 1,3650. Notowania od góry ogranicza średnia 100 – godzinowa. Mniejsza zmienność to zjawisko typowe przed serią danych z rynku pracy USA oraz publikacją protokołu z posiedzenia FOMC. Spodziewamy się kontynuacji umocnienia dolara, także względem euro.
Co do zasady słabe są waluty surowcowe. Wczoraj silnie tracił dolar australijski, w ostatnich kilkunastu godzinach na uwagę zasługuje wyprzedaż dolara kanadyjskiego - najsłabszej w ostatnich dniach waluty G-10. Deprecjacji sprzyjają bardzo gołębie komentarze gubernatora Banku Kanady, Stephana Poloza. Waluty regionu rok rozpoczęły od osłabienia do dolara. Obok wyprzedaży obligacji za sprawą przeceny na GPW na złotego negatywnie oddziałuje również kanał siły relatywnej rodzimego rynku akcji. Złoty w nowy rok wszedł najsilniej od sierpnia przewartościowany względem wskazań krótkoterminowego modelu wartości godziwej. Wtedy też rozpoczęła się korekta, w ramach której kurs EUR/PLN wzrósł o ponad 10 groszy. Podobny scenariusz w notowaniach złotego obserwujemy obecnie. Choć nie widzimy potencjału do umocnienia polskiej waluty w pierwszym kwartale, to nie oczekujemy również jej gwałtownej przeceny. Spodziewamy się, że kurs EUR/PLN dryfować będzie w kierunku 4,20.
Polska: pierwsza podwyżka dopiero we wrześniu
Uważamy, że zgodnie ze swoim zobowiązaniem, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni kosztu pieniądza. Obecnie główna stopa pozostaje na rekordowo niskim poziomie 2,5 proc. Niczego nowego nie powinniśmy dowiedzieć się również podczas konferencji prasowej, dlatego też styczniowe posiedzenie rozpatrujemy w kategorii non-event. W trakcie konferencji prasowej Prezes NBP Marek Belka prawdopodobnie podtrzyma deklarację utrzymywania stóp na obecnym poziomie przynajmniej do połowy bieżącego roku. Pierwszej podwyżki stóp o 25 pb oczekujemy dopiero we wrześniu bieżącego roku.
USA: zapiski z posiedzenia FOMC
Publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC powinna rzucić więcej światła na temat planów Komitetu odnośnie tempa ograniczania programu skupu aktywów. W grudniu Fed ogłosił wygaszanie luzowania ilościowego o 10 mld USD miesięcznie, warunkując to oczywiście napływem pozytywnych danych z gospodarki. Uwagę powinny również skupić słowa na temat sposobu utrzymywania łagodnego stanowiska w sytuacji ograniczania luzowania ilościowego, jak również dyskusja na temat momentu pierwszej podwyżki stóp. Dziś również poznamy kolejną wskazówkę przed piątkowym raportem z amerykańskiego rynku pracy za grudzień – raport ADP (14:15).
Sporządził:
Bartosz Sawicki
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012