Shadowbox.init();
24 marca 2019 r.
Komentarz poranny
Dolar pod presją
Od początku tygodnia dolar pozostaje słaby. Kurs EUR/USD przekraczał 1,38, a USD/JPY spadał w kierunku 101,50. Jen pozostaje pod wpływem korekty na giełdach i braku wzmianek ze strony BoJ o bliskości kolejnej tury luzowania. Po danych o produkcji przemysłowej odbił kurs GBP/USD – w ostatnim roku tak silna reakcja po danych z sektora wytwórczego nie miała miejsca. Pierwszy impuls wzrostowy został utrzymany, co dowodzi siły funta szterlinga. Strefa 1,6700 -1,6720 będzie działać jako ważne lokalne wsparcie.
Publikowany dziś w godzinach wieczornych protokół z ostatniego posiedzenia FOMC rozstrzygnie krótkoterminowe losy dolara. Jego znaczenie potęguje brak istotnych publikacji makroekonomicznych: nie tylko dziś, ale też w kolejnych dniach. Przypomnijmy, że na posiedzeniu padły kontrowersyjne deklaracje dotyczące terminu podwyżki stóp procentowych oraz zmodyfikowano politykę forward guidance. Brak odniesień do optymalnego czasu na podniesie kosztu pieniądza jest prawdopodobny i zagraża dolarowi. Mimo to, biorąc pod uwagę gołębi zwrot w retoryce ECB nie widzimy szans, by kurs EUR/USD był w stanie ponownie zbliżyć się do wielomiesięcznych maksimów. Warto odnotować również posiedzenie Riksbank – szwedzkie władze monetarne prawdopodobnie załagodzą ton pod wpływem niskich wartości wskaźników inflacyjnych. W rezultacie korona, w ostatnich pięciu dniach najsłabsza z walut G-10, pozostanie pod presją.
Polska: brak zmian w polityce pieniężnej
Wczoraj rozpoczęły się dwudniowe obrady Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią nie będzie zmieniać stóp procentowych do końca III kwartału tego roku. Naszym zdaniem rozpoczęcie cyklu zaostrzania polityki monetarnej w Polsce nastąpi w pierwszym kwartale 2015 r. RPP może zastanawiać się nad przedłużeniem obietnicy o kolejne kilka miesięcy, ale naszym zdaniem dobrym momentem na taki ruch będzie lipiec, ponieważ w tym miesiącu Narodowy Bank Polski opublikuje raport o inflacji. W trakcie jego prezentacji będzie można w dokładny sposób poznać przyczyny ewentualnej decyzji o dalszej stabilizacji stóp procentowych. Taki scenariusz sprawdził się miesiąc temu, ponieważ prezes NBP Marek Belka przy argumentacji decyzji RPP mógł powołać się na nową projekcję inflacyjną. Przy braku jakichkolwiek zmian w polityce pieniężnej notowania złotego powinny pozostać stabilne. Co więcej w sytuacji jasności co do przyszłych decyzji RPP, złoty pozostanie niewrażliwy na dane makro z rodzimej gospodarki.
Sporządził:
Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012