Shadowbox.init();
17 grudnia 2018 r.
Komentarz walutowy

 

Stabilna sesja na rynku złotego

 

W czasie wczorajszej sesji złoty zachowywał się stabilnie. Notowania EUR/PLN po lekkim porannym odbiciu w górę w okolice 4,0900, oscylowały w ciągu dnia nieco powyżej wartości 4,0650. Kurs USD/PLN natomiast zniżkował w pobliże 3,3000, wspierany przez rosnącego eurodolara.

Z kraju poznaliśmy wczoraj dane o inflacji konsumentów za maj. Indeks CPI zanotował w ubiegłym miesiącu spadek do 2,2% r/r z 2,4% r/r w kwietniu. Publikacja ta nie miała jednak większego wpływu na notowania polskiej waluty.

Eurodolar podlegał wahaniom, kończąc ostatecznie sesję europejską w pobliżu poziomu 1,2300. Początkowo notowania EUR/USD podlegały presji spadkowej pod wpływem informacji o obniżce ratingu Grecji przez Moody’s. Eurodolara pociągnęły w dół również bardzo rozczarowujące dane z Niemiec (indeks ZEW). W dalszej części dnia jednak tendencja spadkowa odwróciła się. Stało się to za sprawą udanych aukcji długu, jakie przeprowadziły rządy Hiszpanii, Irlandii oraz Belgii. Solidny popyt w czasie aukcji potwierdził, iż zaufanie względem krajów strefy euro (nawet tych słabszych) powróciło, a większość negatywnych doniesień z Grecji została już zdyskontowana przez inwestorów. Interesujące, iż zazwyczaj surowi w ocenach komisarze europejscy, odnoszą się sceptycznie względem ostatniej decyzji agencji Moody’s w sprawie ratingu Grecji. Zdaniem Oli Rhen’a (komisarza ds. gospodarczych i walutowych) obniżka oceny wiarygodności kredytowej Grecji jest „zadziwiająca i niefortunna” i zapewne spowoduje ona powrót dyskusji na temat wpływu agencji ratingowych na rynek.

 

Sporządziła:

Joanna Pluta

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

 

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012