Giełda Złomu - złom, skup złomu, handel złomem, obrót złomem, recykling metali
17 sierpnia 2018 r.
Komentarz tygodniowy
Czy niepewność powróci?
Wydaje się wydarzeniem tego tygodnia była publikacja informacji na temat problemów banku Espirito Santo, którego spółka matka ma problemu z realizacją zobowiązań. Ostatnie 5 dni upłynęło pod znakiem słabego dolara. Pomimo chwilowego umocnienia po publikacji informacji na temat problemów banku Espirito Santo, waluta największej gospodarki świata straciła wobec wszystkich walut z grupy G10 z wyjątkiem funta szterlinga i dolara kanadyjskiego.
Akcje Espirito Santo na lizbońskiej giełdzie zniżkowały w czwartek o ponad 17 proc. zanim zostały zawieszone około godz. 13:00. Wznowienie notowań w piątek nie doprowadziło jednak do wyprowadzenia wzrostowej kontry. Kurs oscylował w okolicach czwartkowego zamknięcia. Sytuacja odbiła się negatywnie także na rentowności portugalskich 10-letnich obligacji rządowych, które w ciągu zaledwie miesiąca wystrzeliły z poziomu 3,30 proc. do 3,95 proc. Oznacza to wzrost o niemal 20 proc. w bardzo krótkim okresie. Bardzo silnie zniżkował lizboński indeks PSI 20. W pewnym momencie tego tygodnia tracił on nawet ponad 10 proc, osiągając najniższy poziom od października ubiegłego roku.
Najważniejsze europejskie indeksy straciły w ciągu ostatnich 5 sesji od ponad 2 do nawet prawie 5 proc. W tym kontekście pozytywnie wyróżnił się polski WIG20, który po raz pierwszy od 5 tygodni zamknął się powyżej dołka z wcześniejszego tygodnia. Pomimo przejściowego umocnienia, polski złoty kończy tydzień w miejscu, z którego go rozpoczynał. Kurs EUR/PLN znajduje się nieco powyżej poziomu 4,14, natomiast USD/PLN w okolicach 3,0450.
Mijający tydzień upłynął na bardzo ciekawym zachowaniu towarów. Wszystkie metale szlachetne zyskały na wartości, natomiast na przeciwległym biegunie znalazły się surowce energetyczne i towary rolne, które wyraźnie zniżkowały. Liderem spadków była kawa, która straciła około 6 proc. Niewiele lepiej zachował się gaz ziemny, który zniżkował o ponad 5 proc.
FED zakończy QE3 w październiku
Fed zasugerował, że zakończy program QE3 w październiku, cięciem wartości skupu aktywów o 15 miliardów dolarów. Jest to pierwszy przypadek, kiedy Rezerwa Federalna wskazuje dokładną datę zakończenia programu luzowania ilościowego. Strategie wyjścia z ultraluźnej polityki monetarnej byłą ponownie dyskutowana, jednak bardziej szczegółowe informacje mają zostać ogłoszone po najbliższych posiedzeniach. W komunikacie można doszukać się także kilku proponowanych zmian w komunikacji z rynkiem. Najważniejszym jest chyba proponowane ustalanie przedziału dla stopy rezerwy Federalnej, a nie pojedynczej wielkości liczbowej.
Korona szwedzka silna w tym tygodniu
Najsilniejszą walutą tego tygodnia była korona szwedzka. Zyskała ona około 1 proc. wobec dolara amerykańskiego i euro. Wpływ na to miały dwie figury makroekonomiczne, które ujrzały światło dzienne w tym tygodniu. Pierwszym z pozytywnych sygnałów w ostatnich dniach była opublikowana przez szwedzki urząd zatrudnienia stopa bezrobocia, która co prawda wzrosła z poziomu 3,9 proc. do 4,1 proc., jednak jest to głównie wynikiem sezonowości. Konsensus rynkowy zakładał zwyżkę do 4,4 proc., więc opublikowaną wielkość należy rozpatrywać w kategorii pozytywnego zaskoczenia. Dziś opublikowane zostały dane na temat inflacji. Wyniosła ona 0,23 proc. w ujęciu rocznym, dzięki czemu znalazła się na najwyższym poziomie od półtorej roku. Jest to też pierwszy niedeflacyjny odczyt od pół roku. W kontekście dobrych odczytów należy zastanowić się, czy ostatnia obniżka o aż 50 pb. nie była po raz kolejny zbyt pochopnym ruchem ze strony Riksbanku. Publikacje kolejnych istotnych figur makroekonomicznych ze Szwecji zaplanowane są dopiero na końcówkę obecnego miesiąca, więc SEK powinien poddawać się w najbliższych dniach globalnym trendom. Istnieje szansa na jego niewielką aprecjację ze względu na ostatnie bardzo dobre dane.
Słabe dane z Australii hamują wzrosty AUD
W tym tygodniu poznaliśmy dane z australijskiego rynku pracy. Zmiana zatrudnienia okazała się lepsza od oczekiwań i wyniosła w czerwcu 15,9 tys. Jednakże niepokoić może struktura tej figury makroekonomicznej. Za wzrost odpowiadają właściwie tylko nowe miejsca pracy o niepełnym wymiarze czasowym, ponieważ stałych ubyło 3,8 tys. Wzrosła także stopa bezrobocia. Ukształtowała się ona na poziomie 6,0 proc. wobec oczekiwań wynoszących 5,9 proc. Dokonano także rewizji za poprzedni miesiąc z 5,8 proc. do 5,9 proc. Tym samym stopa bezrobocia znalazła się ponownie na najwyższym poziomie od dekady. W dniu publikacji na wartości bardzo wyraźnie tracił dolar australijski. Kurs AUD/USD po początkowym wzroście w okolice 0,9460, bardzo szybko runął do poziomu 0,94. W godzinach poranny ponownie zaczął tracić, co zaowocowało osunięciem do poziomu 0,9370. Rentowność 10-letnich obligacji australijskich spadła do najniższego poziomu od ponad roku, wynoszącego 3,41 proc. W wyniku tych niezbyt korzystnych danych dla australijskiej gospodarki nasilają się spekulacje dotyczące potencjalnej obniżki stóp procentowych przez RBA.
Sporządził:
Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012