Shadowbox.init();
22 marca 2019 r.
Komentarz poranny
Produkcja przemysłowa w strefie euro spowalnia
Eurodolar w nocy pozostał stabilny w okolicach poziomu 1,36. Zmienność wyniosła zaledwie 10 pipsów.  Równie spokojny był polski złoty. Kurs EUR/PLN oscylował wokół 4,14, a USD/PLN poruszał się w okolicach poziomu 3,0450.
Dzisiejszy kalendarz nie obfituje w zbyt wiele istotnych odczytów. Jedyną wartą uwagi figurą makroekonomiczną będzie majowa produkcja przemysłowa ze strefy euro. Konsensus zakłada spadek o 1,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Odzwierciedla on słabe dane z gospodarek niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Zniżkowały one odpowiednio o 1,8 proc., 1,7 proc. oraz 1,2 proc. Wydaje się więc, że możliwy jest odczyt jeszcze niższy od oczekiwań rynkowych. Może to nieco negatywnie wpłynąć na notowania wspólnej waluty, jednak należy pamiętać, że dane za tak odległy okres mają zwyczajowo ograniczony wpływ na rynki.
O 19:30 będzie miało miejsce wystąpienie Mario Draghiego, który przed Parlamentem Europejskim omówi stanowisko Europejskiego Banku Centralnego dotyczące czynników gospodarczych i monetarnych. Walorem na który warto zwrócić dziś uwagę jest złoto, które spadło w godzinach porannych poniżej poziomu 1320 dolarów za uncję. Jeszcze poważniejszą zniżkę odnotowało srebro, które znalazło się w okolicach 21 USD. Może to wskazywać na zmniejszenie awersji do ryzyka, która w wyniku ostatnich zdarzeń związanych z bankiem Espirito Santo była nieco podwyższona.
Sporządził:
Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012