Shadowbox.init();
17 grudnia 2018 r.
Komentarz walutowy

 

Intensywna sesja na rynku walutowym

 

Podczas wczorajszej sesji kurs eurodolara zbliżył się do najwyższego poziomu od trzech tygodni. Wzrost wartości euro względem dolara w okolice 1,2400 dokonał się pod wpływem udanej aukcji hiszpańskiego długu. W środę spread pomiędzy oprocentowaniem hiszpańskich i niemieckich obligacji wzrósł do najwyższego poziomu od czasu wprowadzenia euro. Z tego też względu wyższe oprocentowanie instrumentów dłuższych przyciągnęło część inwestorów szukających większej stopy zwrotu, co ostatecznie przełożyło się na zadowalający popyt. Udana aukcja długu wsparła nastroje na rynku, co przełożyło się na wzrost wartości euro oraz umiarkowaną zwyżkę na europejskich giełdach. Pomimo ostatnich wzrostów EUR/USD kurs tej pary walutowej w dalszym ciągu znajduje się 14-procent niższej względem początku roku. Trudno jednak oczekiwać, aby ostatnie wzrosty euro były początkiem trwalszego odbicia, gdyż w dalszym ciągu problemy Eurolandu pozostają nierozwiązane. Ponadto w najbliższym czasie rynek czeka na wyniki stress-testów, prowadzonych przez hiszpański bank centralny dla tamtejszych instytucji finansowych, które również mogą wprowadzić nieco niepokoju. Na zakończenie sesji obserwować można było lekkie umocnienie amerykańskiej waluty ze względu na istotnie gorszy od prognoz odczyt indeksu Fed Filadelfia. Reakcja ta potwierdza fakt, że w ostatnim czasie para EUR/USD powraca do zależności obserwowanej w kryzysie, czyli umocnienia dolara pod wpływem gorszych danych.

Wczoraj obserwować można było umocnienie szwajcarskiej waluty pod wpływem informacji, jakie napłynęły ze strony tamtejszego banku centralnego. SNB utrzymał stopy procentowe bez zmian, jednak ważniejszy okazał się komunikat, że zagrożenie wystąpienia deflacji istotnie się zmniejszyło, co z kolei pozwoli na odstąpienie od konieczności przeprowadzania interwencji osłabiających franka. Informacja ta może przełożyć się na zwiększona presję aprecjacyjną na notowania tej waluty  najbliższym czasie.

Wczoraj obserwować można było także wzrost wartości funta brytyjskiego m.in. pod wpływem zaskakująco dobrych danych na temat sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona o 0,6% m/m, podczas gdy oczekiwano zwyżki jedynie o 0,1% m/m.

Na krajowym rynku walutowym wczorajszy poranny wzrost kursu EUR/PLN zakończył się po relatywnie udanej aukcji hiszpańskiego długu. W efekcie notowania EUR/PLN w dalszej części dnia zeszły w okolice 4,0650. W dalszym ciągu w przypadku tej pary walutowej silnym wsparciem pozostaje poziom 4,0400, który powinien jeszcze przez pewien czas ograniczać aprecjację krajowej waluty.

 

Sporządził:

Michał Fronc

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012