Shadowbox.init();
24 marca 2019 r.
Komentarz surowcowy

Kontynuacja strat na rynku złota po publikacji sprawozdania ADP  Investing.com - W środę rano ceny złota w Ameryce Północnej spadały, kontynuując trend wyznaczony przez zanotowane z dnia na dzień straty i kształtując się na poziomie najniższym od początku lutego.

Nastąpiło to po opublikowaniu danych, według których w lutym amerykańskie firmy tworzyły nowe miejsca pracy w niesamowitym tempie.

W trakcie sesji na giełdzie Comex wartość kontraktów terminowych na złoto spadła do minimum, kształtując się na poziomie 1 208,50 USD za uncję troy – najniższym od 3 lutego. Najnowsze notowania na godzinę 8:30 AM ET (13:30 GMT, 14:30 czasu polskiego) kształtowały się na pułapie 1 209,65 USD, co oznacza spadek o 6,75 USD (0,5%).

Wartość złota na rynku spot spadła o 6,00 USD, do poziomu 1 209,90 USD za uncję.

Zajmująca się obliczaniem poziomu płac firma ADP poinformowała, że w lutym liczba zatrudnionych w pozarolniczym sektorze prywatnym wzrosła o 298 000, znacznie przewyższając przewidywany wzrost rzędu 190 000.

Wobec tak dużej liczby ekonomiści mogą zrewidować swoje oczekiwania co do mających ujrzeć światło dzienne w piątek kluczowych danych nt. liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym. Obecne oczekiwania rynku zakładają, że w piątkowym sprawozdaniu będzie mowa o wzroście rzędu 190 000 miejsc pracy.

Optymistyczne sprawozdanie ADP dołożyło swoją cegiełkę do i tak już ogromnych oczekiwań co do podniesienia przez Rezerwę Federalną stóp procentowych podczas zaplanowanego na przyszły tydzień posiedzenia dotyczącego polityki pieniężnej.

Według udostępnianego w Investing.com barometru stóp procentowych Fed traderzy handlujący kontraktami terminowymi uwzględniają w swoich działaniach 90% szans na podniesienie stóp podczas posiedzenia Fed w dniach 14–15 marca br.

Złoto wykazuje podatność na zmiany amerykańskich stóp procentowych, co podnosi koszt alternatywny posiadania aktywów zagrożonych, takich jak kruszec, przy jednoczesnej zwyżce kursu dolara, w którym wycenia się jego wartość.

W czasie porannej sesji na nowojorskiej giełdzie wartość indeksu dolara amerykańskiego, który stanowi o sile papierowej waluty USA względem koszyka sześciu głównych walut ważonych wielkością obrotów handlowych, wzrosła o 0,3%, osiągając poziom 102,09 i odrabiając w ten sposób straty względem zanotowanego w zeszłym tygodniu dwumiesięcznego maksimum 102,27.

Wzrosła także rentowność amerykańskich obligacji skarbowych. Obligacje 10-letnie poszły w górę o około 2,565% – takiego poziomu nie widziano na rynku od 27 grudnia.

Ponadto na giełdzie Comex wartość kontraktów terminowych na srebro z dostawą zaplanowaną na maj spadła o 15,9 centa, co daje spadek rzędu 0,9%, do poziomu 17,37 USD za uncję troy.

Tymczasem cena platyny spadła o 0,4%, do poziomu 957,70 USD, a pallad również traci 0,8%, plasując się obecnie na poziomie 768,75 USD za uncję.

Jeśli chodzi o handel pozostałymi metalami, kontrakty terminowe na miedź zyskały 1,1 centa, co oznacza wzrost o 0,4%, do poziomu 2 630 USD za funt masy.

Dane napływające z Chin pokazały, że w lutym kraj ten zanotował niespodziewany deficyt handlowy – pierwszy od 2014 roku. Stało się tak wskutek wzrostu importu po zakończeniu obchodów Chińskiego Nowego Roku oraz spadku eksportu.

Źródło: www.pl.investing.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012