Shadowbox.init();
15 grudnia 2018 r.
Komentarz walutowy

 

Umocnienie euro względem dolara

 

Wczorajsza sesja w notowaniach EUR/USD upłynęła pod znakiem dynamicznej zwyżki. Wartość euro względem dolara wzrosła z poziomu 1,2200 ponad 1,2400. Negatywne nastroje wokół europejskiej waluty zmniejszyły się po aukcji hiszpańskich obligacji oraz po komunikacie ECB.

Hiszpańskie władze zdołały uplasować papiery o wartości 3,5 mld EUR. Mimo że zaoferowano nieco wyższe oprocentowanie niż na ostatniej aukcji w maju, to popyt okazał się stosunkowo mniejszy. Dla inwestorów kluczowym faktem było jednak to, iż zrealizowano maksymalny cel sprzedaży. Wczorajsza aukcja długu utwierdziła ich w przekonaniu, że Hiszpania jest w stanie pozyskać finansowanie z rynku.

ECB ogłosił, iż udzieli europejskim bankom 6-dniowych pożyczek o łącznej wartości 111,2 mld EUR, by te poradziły sobie z zachowaniem płynności po zwrocie rocznego finansowania opiewającego na kwotę 442 mld EUR. Komunikat ten uspokoił nieco obawy przed destabilizacją europejskiego sektora bankowego.

W pierwszej połowie dzisiejszej sesji zmienność w notowaniach EUR/USD powinna ulec zmniejszeniu. Inwestorzy będą bowiem oczekiwać na publikację oficjalnych danych z amerykańskiego sektora pracy. Wobec pojawiających się wątpliwości odnośnie siły ożywienia w gospodarce USA, doniesienia te będą bardzo istotne dla uczestników rynku. Pewnych wskazówek na temat sytuacji panującej w Stanach Zjednoczonych dostarczył indeks ISM dla tamtejszego sektora przemysłowego. Wypadł on gorzej od prognoz, co negatywnie wpłynęło na nastroje rynkowe.

Względną odpornością na wahania nastrojów inwestycyjnych wykazywała się polska waluta. Kurs EUR/PLN konsolidował się przez większość sesji europejskiej w pobliżu poziomu 4,1500. Bardzo dobry odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu, mimo że nie przyniósł bezpośredniej reakcji notowań krajowej waluty, to być może uniemożliwiał jej większe osłabienie w momencie, gdy rynkowa atmosfera ulegała pogorszeniu.

 

Sporządził:

Tomasz Regulski

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012