Shadowbox.init();
15 grudnia 2018 r.
Komentarz walutowy

 

Spokojna sesja na rynku walutowym

 

Wczorajsza sesja europejska zgodnie z oczekiwaniami miała wyjątkowo spokojny przebieg. Inwestorzy ze Starego Kontynentu wstrzymywali się z większymi transakcjami w oczekiwaniu na jutrzejszy powrót na rynek swych kolegów ze Stanów Zjednoczonych. Kurs EUR/USD przez ostatnie godziny konsolidował się ponad 1,2500, notując przy tym niewielkie zmiany. Wzrostu jego zmienności nie były w stanie wywołać mieszane dane ze strefy euro na temat sprzedaż detalicznej, które poznaliśmy o godz. 11.00. Sprzedaż w Eurolandzie w ujęciu rocznym co prawda odnotowała w maju niewielki wzrost (przy zakładanych spadku), jednak już w ujęciu miesięcznym wypadła gorzej od prognoz. Ten słabszy od oczekiwań wynik mógł być efektem rewizji w górę danych za kwiecień. Doniesienia na temat sprzedaży detalicznej nie kłócą się z oczekiwaniami, według których gospodarka Eurolandu odnotowała w II kw. umiarkowany wzrost. W dalszej części tygodnia wskazówek na temat sytuacji gospodarczej w strefie euro dostarczą dane z sektora przemysłowego Niemiec.

Jedną z nielicznych walut, której wartość uległa stosunkowo silnej zmianie był funt brytyjski. Kurs GBP/USD zszedł dzisiaj z okolic poziomu 1,5200 do 1,5100. Impuls do osłabienia funta dał gorszy od oczekiwań odczyt indeksu PMI dla brytyjskiego sektora usług. Spadł on w czerwcu do 54,4 pkt, podczas gdy prognozowano, iż wyniesie 55,1 pkt. Najbliższe istotne wsparcie w notowaniach GBP/USD, które powinno przynajmniej chwilowo hamować zniżkę tej pary walutowej, to dzisiejsze minimum na poziomie 1,5100.

Złoty po umocnieniu na początku wczorajszych notowań w dalszej części sesji wszedł w fazę konsolidacji. Kurs EUR/PLN przez ostatnie godziny pozostawał w przedziale 4,1100-4,1300. Po zdyskontowaniu wyników wyborów prezydenckich inwestorzy na rynku złotego oczekują na dalszy rozwój wydarzeń na światowych giełdach. O silne sygnały z zagranicy może być jednak w najbliższym czasie dość trudno z uwagi na niezbyt dużą w bieżącym tygodniu liczbę istotnych wydarzeń makroekonomicznych.

 

Sporządził:

Tomasz Regulski

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012