Shadowbox.init();
17 grudnia 2018 r.
Komentarz walutowy

 

Konsolidacja kursu EUR/USD w pobliżu 1,2700

 

Przez całą wczorajszą sesję europejską kurs EUR/USD pozostawał w pobliżu poziomu 1,2700. Chwilową presję spadkową w jego notowaniach stworzyły gorsze od prognoz dane ze strefy euro na temat produkcji przemysłowej, z kolei presję wzrostową – rozczarowujący odczyt sprzedaży detalicznej z USA. Pierwszy z wymienionych wskaźników wzrósł w maju o 0,9 proc. m/m, przy oczekiwanej zwyżce o 1,2 proc.. Drugi z kolei spadł w czerwcu o 0,5 proc. m/m wobec zakładanej zniżki o 0,2 proc. Szczególnie martwić mogą słabsze dane z USA, które dołączyły do już dość długiej serii rozczarowujących doniesień makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. Ruchy kursu EUR/USD, obserwowane po publikacji wspomnianych wskaźników okazały się jednak nietrwałe. Inwestorzy potrzebują silniejszych impulsów do większych zmian. Być może trwalszą reakcję przyniesie przedstawiana jutro ze Stanów Zjednoczonych czerwcowa dynamika produkcji przemysłowej. Uczestnicy rynku z pewnością zwrócą również uwagę na raporty kwartalne prezentowane przez amerykańskie banki.

Kurs EUR/USD utrzymywał się wczoraj ponad przebitą przedwczorajszą linią 7-miesięcznego trendu spadkowego, pozostając jednocześnie w jej pobliżu, w związku z czym szybki powrót pod jej poziom jest w dalszym ciągu możliwy. Obecną konsolidację można potraktować jako chwilę oddechu przez rozstrzygnięciami, jakie powinny dokonać się w notowaniach eurodolara w najbliższych dniach. Jeśli kurs tej pary walutowej nie powróci szybko pod wspomnianą linię możliwe staną się wzrosty w okolice 1,3000.

W notowaniach złotego względem euro obserwowaliśmy konsolidację. Kurs EUR/PLN oscylował wokół poziomu 4,0600. Polska waluta nie zareagowała zbytnio na wyniki aukcji polskich 5-letnich obligacji skarbowych, które okazały się rozczarowujące. Ministerstwo Finansów sprzedało papiery o wartości 2,03 mld zł, przy planowanym zakresie 1,5-3,0 mld zł. Popyt wyniósł 2,81 mld zł i tym samym okazał się najniższy od grudnia 2009 r. W pewnym stopniu negatywny wpływ na wczorajszą aukcję mogły mieć przedstawione z Polski wyższe od prognoz dane na temat inflacji.

 

Sporządził:

Tomasz Regulski

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012