Shadowbox.init();
17 grudnia 2018 r.
Komentarz walutowy

 

Dynamiczne umocnienie euro względem dolara

 

Wczoraj w ostatnich godzinach w notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy dynamiczny wzrost. Wartość euro względem dolara dotarła do poziomu 1,2895, posiada jednak jeszcze potencjał do dalszej zwyżki. Jej celem może stać się najbliższy istotny opór na poziomie 1,3000.

Pierwszy impuls do wzrostu dostarczyła dość udana aukcja 15-letnich hiszpańskich obligacji skarbowych. Na aukcji tej sprzedano papiery o wartości niemal 3 mld EUR, popyt na nie ponad 2,5-krotnie przekroczył podaż. Nieźle wypadła również sprzedaż francuskiego długu. Aukcje te zwiększyły zaufanie do gospodarki strefy euro, stąd też wzrost eurodolara.

Przedstawione wczoraj z USA dane przemawiały w większości na niekorzyść amerykańskiej waluty. Indeksy NY Empire State oraz Fed Filadelfia wypadły zdecydowanie poniżej oczekiwań, niższa od prognoz okazała się również inflacja PPI. Z kolei odczyt produkcji przemysłowej nie był na tyle lepszy od prognoz, by wesprzeć dolara. Produkcja w USA w czerwcu wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc., przy oczekiwanym spadku o 0,1 proc.

Przed wczorajszą sesją amerykańską wyniki za II kwartał przedstawił jeden z największych w USA banków - JP Morgan Chase. Pozytywnie zaskoczyły one inwestorów, jednak reakcja giełd na ich publikację była ograniczona. Być może silniejszy wpływ na światowe parkiety będą miały przedstawiane dzisiaj wyniki z innych dużych amerykańskich banków – Citigroup i Bank Of America.

Dynamiczny wzrost kursu EUR/USD dał impuls do spadku pary USD/PLN do poziomu 3,1450. Notowania pary EUR/PLN pozostawały wyjątkowo stabilne – w ostatnich godzinach kontynuowały konsolidację wokół poziomu 4,0600. Konsolidację tę będą prawdopodobnie w stanie zakończyć jedynie silniejsze zmiany na światowych giełdach.

 

Sporządził:

Tomasz Regulski

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012