Shadowbox.init();
24 marca 2019 r.
Komentarz surowcowy


Komentarz surowcowy - Awaria w kopalni cynku w Australii

 

 

Dzisiaj na rynek nadeszły niepokojące wieści z kopalni cynku w Australii. Mający miejsce wyciek w drugiej co do wielkości kopalni cynku na świecie spowodował wstrzymanie produkcji. Rzecznik prasowy kopalni zaznaczył jednak, iż zapasy są na tyle duże, że wystarczą na zaspokojenie bieżących potrzeb klientów a harmonogram dostaw morskich nie ulega zmianie. Produkcja cynku została wstrzymana wczoraj po tym, jak nastąpiła awaria rurociągu, co spowodowało wyciek ok. 300 ton papki cynku. Dopóki ta usterka nie zostanie naprawiona produkcja nie zostanie wznowiona. Dokładny termin naprawy i wznowienia produkcji ma być podany jutro wraz z komentarzem, czy wpłynie to na harmonogram dostaw w przyszłości.

Technicznie, w długim terminie widać trend rosnący, który trwa od lutego bieżącego roku. Obecnie cena cynku znajduje się na poziomie 1870 dolarów i porusza się w średnioterminowym trendzie bocznym z dolnym ograniczeniem na poziomie 1719 dolarów i górnym ograniczeniem na poziomie 1974 dolarów. Dopóki nie zostaną naruszone te poziomy nie ma przesłanek co do dalszego kierunku cen, jednakże bardziej prawdopodobna wydaje się kontynuacja trendu wzrostowego.

           Jeżeli chodzi o informacje, to w tym tygodniu możemy mieć do czynienia ze zwiększoną zmiennością w czwartek, kiedy to ECB opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych oraz w piątek, gdy na rynek nadejdą informacje na temat bilansu handlu zagranicznego ze Stanów Zjednoczonych.


Autor: Anna Lachowiecka (XTB)

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012