Shadowbox.init();
24 marca 2019 r.
Komentarz surowcowy


Komentarz surowcowy - Zatrzymanie wzrostów cen miedzi

 

 

Wczorajsze złe dane ze Stanów Zjednoczonych spowodowały pogorszenie się nastrojów wśród inwestorów i zatrzymanie wzrostów cen na rynku miedzi. Amerykański Departament Handlu ogłosił, że liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych wzrosła we wrześniu tylko do 590 tys., przy prognozie na poziomie 610 tys. Dodatkowo pojawiła się presja na obniżkę cen od strony podażowej, gdyż rosną globalne zapasy tego surowca. Cena miedzi kształtuje się obecnie na poziomie 6400 dolarów za tonę.

 

Technicznie cena miedzi znajduje się w trendzie bocznym, który jest częścią trendu wzrostowego trwającego od początku 2008 roku. Najbliższe wsparcie znajduje się przy linii trendu na poziomie 6100 dolarów, kolejne przy cenie 5785 (lokalny dołek z 2 października). Bardzo silnym oporem okazał się być poziom 6538 dolarów, który skutecznie zatrzymał ostatnie wzrosty. Jego przebicie jest niezbędne, aby zakończyć istniejący trend horyzontalny i zapoczątkować kolejną falę wzrostową.

 


 

Dla rynku miedzi istotne będą jutrzejsze dane z Chin na temat PKB (prognoza: 0,38) oraz piątkowe dane ze Stanów na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym (prognoza: 5,3 mln). Jeżeli na rynek nadejdą kolejne rozczarowujące dane z sektoru nieruchomości, będzie to kolejny pretekst do dalszej przeceny miedzi. 
Autor: Anna Lachowiecka (XTB)

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012