Shadowbox.init();
14 grudnia 2018 r.
Komentarz popołudniowy

Eurodolar kontynuuje wzrosty

W pierwszych godzinach piątkowego handlu w Europie notowania eurodolara pokonały poziom 1,4100, dochodząc w godzinach popołudniowych do 1,4145. Z kolei w ostatnich godzinach sesji na Starym Kontynencie istotnie zmalała zmienność w notowaniach głównej pary walutowej. Dopiero po godzinie 17:00 euro zaczęło ponownie wzrastać , pokonując poziom 1,4150. Kurs EUR/USD nie dużo już dzieli od przetestowania listopadowego szczytu, czyli poziomu 1,4280. Biorąc jednak pod uwagę znaczne wykupienie rynku, o czym świadczy wartość wskaźnika RSI na poziomie 67, prawdopodobnie pierwsze próby pokonania szczytu mogą zakończyć się lekką korektą.  
Stabilnie dziś przebiegały notowania USD/JPY. Kurs tej pary walutowej po nocnej interwencji poruszał się w przedziale 81,00-82,00. Widać, że skoordynowane działania banków centralnych póki, co odstraszyły spekulantów od dalszej gry na umocnienie jena i skutecznie zahamowały spadki notowań USD/JPY. Jeśli mimo to jen powróciłby do aprecjacji to spodziewać można się ponownego wkroczenia banków centralnych na rynek walutowy.
Wczorajsza sesja przyniosła odreagowanie w notowaniach złotego, natomiast dziś kurs krajowej waluty prezentował się już bardziej stabilnie. Notowania EUR/PLN poruszały się dziś w przedziale 4,0400-4,0700. Z kolei kurs USD/PLN głównie za sprawą osłabienia dolara spadł w godzinach porannych do poziomu 2,8650, aby w kolejnych godzinach oscylować w przedziale 2,8650-2,8800. Zarówno wczoraj jak i dziś krajową walutę wspierała poprawa nastrojów na światowych rynkach oraz wzrosty na giełdach. Jednak pomimo umiarkowanie optymistycznego na tle ostatnich wydarzeń zakończenia tygodnia, wciąż istnieje ryzyko, że w przyszłym tygodniu obawy powrócą na rynek, powodując ponowne osłabienie złotego  w kierunku szczytów z tego tygodnia.

Sporządził:
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012