Shadowbox.init();
17 grudnia 2018 r.
Komentarz popołudniowy

Eurodolar zbliżył się do poziomu 1,45

W pierwszej części sesji eurodolar dynamicznie wzrastał i ustanawiał dzienne maksimum  w okolicach 1,4490.  Kurs nie rozpoczął jednak testowania poziomu 1,4500 i zawracał w  okolice 1,4460. Najbliższe godziny powinny przynieść spokojne oczekiwanie na jutrzejsze odczyty oficjalnych danych z  amerykańskiego rynku pracy. Oporem jest poziom 1,4500, a kolejną barierą szczyty z początku maja usytuowane w okolicach 1,4590. Lokalnym wsparciem są z kolei dołki z końca maja w okolicach 1,4260. Dziś w pierwszej części dnia euro wspierały wypowiedzi kanclerz Niemiec i prezesa ECB. Angela Merkel zapewniła bowiem o pełnym zaangażowaniu Niemiec w rozwiązanie kryzysu zadłużenia i przywiązanie do wspólnej waluty, a Jean - Claude Trichet przedstawił pomysł utworzenia funkcji ministra finansów na szczeblu unijnym.
Poznaliśmy też kolejne rozczarowujące dane makroekonomiczne z największej światowej gospodarki. Publikowana  co tydzień liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych już od 8 kwietnia utrzymuje się powyżej poziomu 400 tys. W tym tygodniu liczba nowych aplikacji wyniosła 422 tysiące, była co prawda 6 tys. mniejsza niż tydzień wcześniej, ale przybrała wartość powyżej prognoz. Po wczorajszym słabym odczycie indeksu ISM, dziś poznaliśmy kolejne dane sugerujące spowolnienie tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki.  Zamówienia przemysłowe w kwietniu wykazały ujemna dynamikę w ujęciu miesięcznym. Wyniosła ona -1,2 proc. wobec oczekiwanej wartości – 1 proc. i 3,8 proc. miesiąc wcześniej.
Sesja na krajowym rynku miała bardzo spokojny przebieg. Kurs EUR/PLN konsolidował się ponad poziomem 3,96, a USD/PLN po testowaniu lokalnych minimów w okolicach 2,7360 nieznacznie zwyżkował i na koniec dnia za jednego dolara płacono 2,7450 zł.


Sporządził:
Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012