Shadowbox.init();
12 grudnia 2018 r.
Komentarz popołudniowy

Dane z Europy poprawiły nastroje

Z Europy napłynęła dziś garść pozytywnych danych makroekonomicznych, które wpłynęły uspokajająco na inwestorów i przyczyniły się do polepszenia nastrojów. Sprzedaż detaliczna w Eurolandzie wzrosła od poprzedniego odczytu wynoszącego -0,9 proc. m/m  do 0,9 proc. Zamówienia w przemyśle niemiecki także wyniosły więcej, osiągając poziom m/m 2,8 proc. w porównaniu do -2,7 proc. W obu przypadkach dane okazały się znacznie lepsze od prognoz, co wpłynęło na umocnienie się euro mające swój szczyt o godzinie 11. Mimo to ruch na parze EUR/USD nie nabrał rozpędu i w ostatnich godzinach powrócił on do poziomu sprzed publikacji danych, docierając dziś maksymalnie do 1,4680. Natomiast euro zdołało silnie umocnić się w stosunku do franka szwajcarskiego, od samego rana na wykresie rysowały się niemal tylko zielone świece wzrostowe, kurs EUR/CHF nawet do poziomu 1,2280.
Najważniejsze informacje z rynku nadejdą dopiero późnym wieczorem, już po zamknięciu sesji na rynkach europejskich, kiedy to będzie miało miejsce wystąpienie publiczne szefa Fedu. Będzie ono szczególnie ważne mając na uwadze zeszłotygodniowe niepokojąco słabe dane z USA. W zależności od  wydźwięku tego przemówienia rynek może silnie zareagować.
 

Choć nie były to duże ruchy to złotówka zdołał się dziś umocnić. Było to wynikiem polepszenia się nastrojów w strefie Euro i trwającego wyczekiwania na jutrzejszy komunikat Rady Polityki Pieniężnej. Wykres pary EUR/PLN wędrował na południe, osiągając lokalne minima z początku czerwca. W ostatnich godzinach znajdował się on w okolicach 3,9470. Złotówka umocniła się równie nieznacznie w stosunku do dolara amerykańskiego, osiągając poziom 2,6865, który okazał się dzisiaj poziomem wsparcia nie do przekroczenia. Podobnie sytuacja wyglądała na franku szwajcarskim, który stracił przez dzisiejszy dzień do złotówki 1,15 proc.
Złotemu dodatkowo pomóc może prognoza dotycząca bezrobocia, wydana dziś przez Ministerstwo Pracy i Polityki Pieniężnej. Zgodnie z nim bezrobocie w maju powinno spaść już trzeci raz z rzędu i wynieść 12,2 proc. Poprzedni odczyt wynosił 12,6 proc. a oficjalne dane opublikuje jutro o 10.00 GUS. 
 
 

Sporządził:
Przemysław Gerschmann
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012