Shadowbox.init();
14 grudnia 2018 r.
Komentarz surowcowy
Wzrostowy tydzień na rynkach metali
Kurs kontraktów na funt miedzi notowanych na giełdzie Comex wybił się z trwającej od września 2011 roku formacji klina i po silnych zwyżkach, znalazł się na najwyższym poziomie od października zeszłego roku. Tym samym notowania miedzi przebiły opór na poziomie 366 dolarów (który skorelowany jest ze szczytami z listopada i grudnia). Kolejny ważny opór znajduje się w okolicach szczytu z października, który zlokalizowany jest w okolicach poziomu 375 dolarów za funt miedzi. Ceny czerwonego metalu wsparte zostały głównie przez doniesienia z chińskiej gospodarki. Państwo środka, które jest największym konsumentem miedzi (odpowiada za 40 procent globalnego popytu) podało, że w grudniu import tego surowca do Chin wzrósł o 12,6 proc. Ubiegły tydzień stał również pod znakiem poprawy nastrojów na rynkach światowych, po tym jak udaną aukcję długu przeprowadziła Hiszpania oraz Włochy, dając inwestorom nadzieje na poprawę koniunktury w Europie. Ceny miedzi dodatkowo wspierane były przez spadek inflacji CPI i PPI w Chinach, gdyż uczestnicy rynku liczą na poluzowanie polityki monetarnej przez Narodowy Bank Chin. Cały czas zamknięta pozostaje największa japońska huta miedzi- Saganoseki, po tym jak 7 stycznia wybuchł w niej pożar. Na razie nie jest znany termin jej ponownego otwarcia, jednak w krótkim terminie spadek produkcji miedzi wywołany zamknięciem Saganoseki nie powinien mieć wpływu na ceny (ze względu na utrzymujący się wysoki poziom zapasów).
Złoto zanotowało drugi wzrostowy tydzień z rzędu i od początku roku zyskało już ponad 6 proc. W ubiegłym tygodniu notowania znalazły się na najwyższym poziomie od miesiąca, osiągając maksimum przy poziomie 1662 dolarów za uncję, tym samym powracając powyżej 200- sesyjnej średniej kroczącej. Zwyżkom cen kruszcu oprócz wyhamowania wzrostów wartości dolara, pomagał wzmożony popyt z Indii (największego na świecie konsumenta złota), które wykorzystały umocnienie rupii w stosunku do amerykańskiej waluty do najsilniejszego poziomu od miesiąca. Producenci z Indii zwiększali zapasy przed rozpoczynającym się w tym miesiącu tradycyjnym sezonem ślubów. Ponadto decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie wsparły ceny złota. Utrzymywanie niskich stóp procentowych ogranicza koszt alternatywny inwestycji w nieoprocentowane aktywa takie jak kruszec. Na większe wzrosty cen nie pozwolił natomiast słabszy popyt z Chin (zarówno na kontrakty terminowe jak i fizyczną wymianę). Jest to o tyle zaskakujące, że zazwyczaj wraz ze zbliżającym się nowym rokiem w Chinach (rozpocznie się on 23 stycznia) możemy zaobserwować silną sezonowość i wzrost popytu na fizyczną wymianę złotego kruszcu.
Ubiegły tydzień na rynku ropy stał pod znakiem zagrożeń spadku podaży tego surowca. Cały czas utrzymywała się napięta sytuacja wokół Iranu, który w każdej chwili mógł zablokować transfer cieśniną Ormuz. Ponadto na sile przybrały strajki w Nigerii. Największy związek zawodowy w tym kraju zagroził, że zablokuje produkcję ropy jeżeli rząd nie wycofa się z decyzji znoszącej subsydia na ceny benzyny. Tymczasem Unia Europejska prawdopodobnie przełoży o sześć miesięcy decyzje o nałożeniu embargo na import irańskiej ropy aby dać czas na znalezienie nowych dostawców krajom takim jak Grecja, Włochy i Hiszpania. Ponadto embargo, które musi być zaakceptowane przez grupę 27 ministrów spraw zagranicznych prawdopodobnie zakładać będzie wyjątek w kwestii Włoch. Powodem pozostawienia dostaw ropy do Włoch jest umożliwienie spłaty długu przez największego producenta ropy we Włoszech- Eni S. p. A. W Stanach Zjednoczonych Energy Information Administration podała tygodniową zmianę zapasów paliw. Zapasy ropy wzrosły z 2,2 mln baryłek do 4,9 mln baryłek.
Sporządził:
Szymon Zajkowski:
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012