Shadowbox.init();
19 stycznia 2019 r.
Kolorowe metale bez VAT

Wydłuża się lista towarów objętych odwróconym VAT.  Aktualnie podatek ten płacą końcowi  odbiorcy złomu i wyrobów stalowych oraz miedzi. Rząd chce, by do tego grona dołączyły także podmioty handlujące komórkami, tabletami i złotem, a senatorowie i posłowie chcą dopisać kolejne towary. Wczoraj Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę Senatu dotyczącą wprowadzenia odwróconego VAT w obrocie metalami nieżelaznymi. Chodzi o nieobrobione plastycznie aluminium, cynk, cynę, ołów i nikiel. Dopisaniu ich do podatkowej listy sprzeciwiało się Ministerstwo Finansów , które postulowało odrzucenie senackiej poprawki.  Jak wyjaśnia Jarosław Neneman, wiceminister finansów,  wprowadzenie odwróconego VAT byłoby korzystne dla ich dostawców, bo z ich punktu widzenia z pewnością uszczelniłoby rynek. Przygotowując projekt zmian przepisów podatkowych, nie braliśmy jednak pod uwagę metali nieżelaznych. Objęcie ich odwróconym VAT to kolejny wyłom w systemie podatkowym.
Jan Ziaja, prezes należącego do grupy Impexmetal Hutmenu, dostawcy wyrobów z miedzi, podkreśla na łamach dziennika, że odwrócony VAT na obrót tym metalem się sprawdził. Jego zdaniem, zmiany podatkowe porządkują rynek oraz pozwalają na zaangażowanie o 23 proc. mniej kapitału obrotowego w produkcję. Dzięki rozszerzeniu listy metali nieżelaznych objętych odwróconym VAT zyskać może cała grupa Impexmetal, chcąca rozwijać nie tylko ich przetwarzanie na wyroby, ale także działalność na rynku traderów, czyli podmiotów zajmujących się obrotem metalami kolorowymi.
Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu sprawdziła dane Eurostatu dotyczące dostaw do i z Polski aluminium, cyny, cynku, ołowiu i niklu. Różnica w wartości eksportu deklarowanego przez polskie firmy oraz ich kontrahentów sięgnęła w ubiegłym roku 546 mln zł, natomiast rozbieżności dotyczące importu deklarowanego przez polskich odbiorców i zagranicznych dostawców wyniosły 808 mln zł.


Źródło: Puls Biznesu (2015-04-09)Copyright: IGMNiR 2009 - 2012