Giełda Złomu - złom, skup złomu, handel złomem, obrót złomem, recykling metali
14 sierpnia 2018 r.
Będzie dodatkowa opłata za elektrośmieci?

Elektrośmieci to problem, który cały czas nie został rozwiązany. Formalnie przy zakupie sprzętu mamy prawo oddać zużyty sprzęt w sklepie. Nie wiadomo jednak, co z takim sprzętem dzieje się dalej. Pomysł na rozwiązanie problemu ma związek pracodawców branży elektroodpadów.

Członkowie związku chcieliby wprowadzenia niewielkiej depozytowej opłaty, którą uiszczałby kupujący w momencie zakupu np. lodówki. Opłata ma wynosić 20 złotych i ma pomóc w walce z niewłaściwie utylizowanymi śmieciami.

- Postulujemy wprowadzenie całego systemu zagospodarowania odpadów niebezpiecznych, czyli głównie z chłodnictwa, jak na przykład lodówki. Obecnie, jeśli pracownicy sklepu odbierają od nas konsumentów stary sprzęt, to nie ma gwarancji, co się z nim później dzieje. Często sprzedają go sami do punktu skupu złomu, gdzie w 99 procentach postępuje się z nim nieprawidłowo i uwalniane są szkodliwe substancje. Przy opłacie depozytowej, zwrotnej dla klienta, powstałby przejrzysty system kontroli tego, co się dzieje z takimi odpadami. Sklep rozliczając się raz do roku z ze sprzętu nie mógłby podać nieprawidłowej liczby odebranych urządzeń. Nawet jeśliby próbowałby oddać mniej niż zadeklarował, to musiałby z własnego budżetu pokryć różnicę. Pieniądze zebrane w ten sposób trafiałyby na konto wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska - mówi w rozmowie z Inn Poland Aleksander Traple, wiceprezes Związku Elektro-Odzysk.

Zdaniem ekspertów taka metoda zmobilizuje sprzedawców do uczciwego rozliczania się z utylizacji elektrośmieci, a to jest konieczne ze względu na kary nakładane przez Komisję Europejską. Ostatnio Polska została ukarana karą w wysokości 71 tysięcy euro dziennie za niewprowadzenie nowej dyrektywy dotyczącej elektrośmieci. Nad nowymi rozwiązaniami pracują posłowie Komisji Ochrony Środowiska.

 - Dla mnie każde rozwiązanie, które było już gdzieś sprawdzane, powinno być przeanalizowane. Jeśli to byłoby skopiowanie sprawdzonych rozwiązań, to lepsze byłoby ich wprowadzenie niż uczenie się na własnych błędach - wyjaśnia Arkadiusz Litwiński, zastępca przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska. W tej chwili posłowie nie wykluczają żadnych rozwiązań, a rozmowy cały czas się toczą.

IGMNiR nie postrzega kwestii systemu gospodarowania elektrośmieciami w kategoriach problemu, lecz jako stojące przed nami wszystkimi wyzwanie, które może i powinno przynieść wiele korzyści na wielu płaszczyznach. W związku z propozycją wprowadzenia opłaty depozytowej zaproponowanej w powyższym artykule, apelujemy do wszystkich zainteresowanych o podjęcie merytorycznej dyskusji zarówno w tym jak i też dużo szerszym aspekcie rynku ZSEE, dotyczącym jego kształtu i przyszłości. 

Źródło: epoznan.pl

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012