Shadowbox.init();
16 lutego 2019 r.
Ogromny potencjał przychodów z e-odpadów w Europie

Na całym świecie, około 30-50 mln ton złomu elektronicznego ląduje każdego roku na wysypiskach, wynika z artykułu zatytułowanego "Recykling WEEE: ekonomiczna ocena obecnych i przyszłych strumieni e-odpadów". Badanie określa potencjalne przychody pochodzące z odzysku cennych materiałów z odpadów elektronicznych - takich jak złoto i platyna - w 14 produktach elektronicznych, w tym notebookach, monitorach, twardych dyskach, smartfonach i tabletach.

E-złom o wartości 2,15 mld euro potencjalnych dochodów był dostępny na rynku europejskim w 2014 roku, a to "może wzrosnąć do 3,67 mld euro do 2020 roku". Rynek recyklingu można uznać za jedną z kluczowych branż dla materiałów zamykających pętlę w gospodarce cyrkulacyjnej.
"Istnieje jednak duża część metali szlachetnych i specjalnych obecnych w WEEE, która nadal jest tracona w procesie recyklingu," podkreśla raport. "Produkcja nowoczesnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wymaga wykorzystania ograniczonych i drogich zasobów, a więc odzyskanie tych materiałów stanowi istotną szansę gospodarczą.”
Profesor Lenny Koh z Sheffield University Management School komentuje: "To badanie ma silne znaczenie dla kwestii globalnej dostępności i bezpieczeństwa materiałowego, zmniejszając zależność od niewykorzystanych materiałów nieodnawialnych, szczególnie materiałów szlachetnych, krytycznych i ziem rzadkich w produkcji dla zrównoważonego rozwoju i dla rozważania ich substytucyjności."

Źródło: www.recyclinginternational.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012