Shadowbox.init();
21 stycznia 2019 r.
Zalety recyklingu puszek aluminiowych

Jeżeli chodzi o recykling aluminiowych puszek po napojach to mamy wiele powodów do dumy. Stopień recyklingu aluminiowych puszek po napojach w naszym kraju należy do najwyższych w Unii Europejskiej! Średnia wartość tego wskaźnika w Europie to ok. 68 proc., natomiast w Polsce wyniosła ona w 2013 roku aż 79 proc. Tego typu opakowania w naszym kraju produkowane są już od 20 lat, a napoje w puszkach aluminiowych stały się w tym czasie bardzo popularnym wyborem Polaków.

Aluminium jest wręcz idealnym materiałem do recyklingu. Puszki po napojach można przetwarzać w całości. Proces ten można powtarzać w nieskończoność, nie tracąc przy tym na jakości tego metalu.

Warto również zaznaczyć, że ponad 75 proc. z dotychczas wyprodukowanego na Ziemi aluminium pozostaje nadal w użyciu. Metal ten stał się niezbędną częścią opakowań stosowanych w różnych branżach - od laminatów, przez farmację i kosmetyki, po produkty spożywcze. Jednak to puszki do napojów stanowią największą grupę opakowań, do wytwarzania których wykorzystywane jest właśnie aluminium. Co sprawia, że ten materiał stał się aż tak popularny?

Opakowania wykonane z aluminium są lekkie i nietłukące. Co więcej, materiał ten pozwala na szybkie schłodzenie zawartego w puszkach napoju. Wykorzystywanie tego metalu niesie również korzyści w transporcie i magazynowaniu - opakowania z aluminium pozwalają na przewiezienie dwa razy więcej napojów niż tradycyjne butelki o tej samej objętości. Ze względu na kształt, puszki można wypełnić zawartością aż w 90 proc., a po ich otwarciu nie powstają dodatkowe elementy, takie jak na przykład kapsle. Aluminium to również materiał, który można zadrukować, co niweluje konieczność stosowania etykiet z tworzyw sztucznych czy papieru.

Również przetwarzanie puszek aluminiowych niesie za sobą bardzo wiele korzyści, przede wszystkim pod kątem ekologicznym. Recykling tego metalu pozwala na obniżenie zanieczyszczenia powietrza o 95 proc. oraz wody o 97 proc., a także redukcję emisji gazów cieplarnianych o 95 proc. w porównaniu do procesu pozyskiwania aluminium z rudy. Przetwarzając puszki oszczędzamy również aż 95 proc. energii wykorzystywanej do produkcji aluminium oraz zasoby naturalne - jedna tona materiału z odzysku to oszczędność rzędu czterech ton boksytów i 700 kg ropy naftowej. Produkcja metalu z odzysku wymaga również o 60 proc. mniejszych nakładów finansowych niż wytwarzanie go z rudy. Recykling aluminium przynosi również korzyści ekonomiczne - kraj staje się bardziej niezależny pod kątem surowców, a przy tworzeniu punktów skupów powstają nowe miejsca pracy. Poza tym, to się zwyczajnie opłaca - za kilogram oddanych do recyklingu puszek można otrzymać nawet 3-4 zł.   

 

Źródło: Packaging Polska

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012