Shadowbox.init();
21 stycznia 2019 r.
Recykling platyny – podaż metalu winna się odbić w 2016 roku

Duży wpływ na to miało zmniejszenie strumienia złomu katalizatorów ze strony firm zbierających z powodu spadku cen metali z grupy platynowców, natomiast dotknięte kryzysem ceny stali przysłużyły się do zmniejszenia ilości złomu samochodowego. 

"Po stronie podaży, prognoza wzrostu o 3% w 2016 roku opiera się na 14% odbiciu w recyklingu platyny", zauważa EPIC. "Tymczasem napędzana sentymentem podaż ze skarbców holdingów inwestycyjnych wygląda na mniej prawdopodobną, aby mogła zaspokoić braki na rynku, niż to miało miejsce w ciągu ostatnich czterech lat. Popyt motoryzacyjny wzrośnie o 3% „na plecach” kolejnego roku lekkiego wzrostu sprzedaży samochodów i wyższych ilości platyny/pojazd.

Oczekuje się, że sprzedaż biżuterii powróci do wzrostu na poziomie 1% w 2016 roku, i napędzana będzie przez ożywienie w Chinach i silny wzrost popytu w Indiach, gdzie program Evara Platinum będzie kontynuował ekspansję. Jeżeli chodzi o rok 2015, to światowy rynek platyny zakończył go deficytem  380 000 uncji (w porównaniu do 725 000 uncji w 2014 roku).

W ubiegłym roku odnotowano wzrost zapotrzebowania ze strony motoryzacji o 5% do 3.455 mln uncji z 3.29 mln uncji w 2014. Popyt motoryzacyjny w Indiach wzrósł o 9%, wg WPIC. Podkreśla się również, że pomimo wpływu śledztwa prowadzonego w sprawie silników Volkswagena, popyt w Europie Zachodniej wzrósł o 9%, gdzie wprowadzenie nowej legislacji Euro 6, spowodowało wzrost ilości platyny/samochód.

Sprzedaż biżuterii skurczyła się o 4% w ciągu roku, z powodu spadku popytu w Chinach. Natomiast popyt na platynę w Indiach wzrósł o 26% ze względu na silny wzrostu popytu ślubnego i zwiększenie sprzedaży męskiej biżuterii.

Źródło: www.recyclinginternational.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012