Shadowbox.init();
19 stycznia 2019 r.
Miedź - romantyzm produkcyjny

Według niektórych legend leśne krasnoludy poszukują nie złota, ale miedzi, bo wierzą, że jest materiałem z gwiazd. Coś w tym jest. Miedziane przedmioty roztaczają specyficzną aurę. Powierzchnia miedziana odbija obraz w inny sposób niż wypolerowana stal, która tworzy zwykłe zwierciadło. Miedziane rzeczy zmieniają się wraz z otoczeniem, światłem, a nawet porą roku - np. latem wyglądają zupełnie inaczej niż zimą. Jest to kwestia energii, którą ten materiał w sobie kryje. Przedmioty, np. stołki Plopp, wyprodukowane w miedzi wyglądają inaczej niż stalowe wykonane według tego samego projektu. To dlatego, że miedź inaczej "płynie" - deformuje się w procesie obróbki w inny sposób niż stal.

Jest piękna i pozwala uzyskać niesamowite efekty. Z miedzią trzeba się ostrożnie obchodzić - to materiał, który potrzebuje czasu. Wypolerowanie miedzianego Ploppa zajmuje tydzień, każdego innego - kilka godzin.

To metal, który człowiek zaczął obrabiać najwcześniej. Najstarsze naczynia pochodzące z 9000 roku p.n.e są właśnie z miedzi. 3600 lat p.n.e, w epoce brązu, bardzo popularne były narzędzia i broń wykonane również z tego metalu. Jest też bardzo wytrzymały na warunki zewnętrzne. Historia zna przykłady wojen wygranych dlatego, że statki okute miedzią były bardziej wytrzymałe od statków przeciwników. Statua Wolności przetrwała tyle lat w ekstremalnie trudnych warunkach właśnie dlatego, że jest pokryta miedzią.

Miedź jest też doskonałym przewodnikiem - dlatego stosuje się ją w telekomunikacji do produkcji kabli i w budownictwie. Wykonuje się z niej zarówno rury, jak i fasady. Nie niszczy się i, co ważne, bardzo szlachetnie się starzeje. Naturalne procesy starzenia dają ciekawe efekty wizualne - okrywają miedź zielonym osadem, co zabezpiecza dodatkowo powierzchnię przed korozją.

W projektowaniu można także wykorzystywać miedziowanie, czyli powlekanie innego metalu miedzianą warstwą. Miedziowane obiekty tracą cenne właściwości. Czysta miedź jest elastyczna, miękka, ładnie wygląda, jest też higieniczna. Bakterie utrzymują się na powierzchniach miedzianych maksymalnie 90 minut, podczas gdy na plastikowych aż do 18 miesięcy. Dlatego miedź powinno się stosować np. w szpitalach. Tego rodzaju interwencje chronią życie ludzkie. Takie próby podejmuje już Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Można powiedzieć, że miedź to zdrowie - podobno człowiek przeciętnie w trakcie swojego życia zjada aż 70 kg tego pierwiastka!

 

Źródło: FUTU, 30.03.2016 r.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012