Shadowbox.init();
21 stycznia 2019 r.
Skarbówka karze firmy za cudze błędy

Prawnicy i organizacje przedsiębiorców alarmują, że zarzuty wyłudzania VAT na podstawie fikcyjnych faktur oraz udziału w karuzelach podatkowych stawiane są coraz częściej uczciwym firmom. Dotyczy to transakcji z udziałem kilku pośredników, w których na jednym z wcześniejszych etapów doszło do nadużyć, np. ktoś nie zapłacił VAT.

Uczciwy przedsiębiorca może mieć ogromne kłopoty z powodu nieznanego mu podmiotu, o którym wcześniej nawet nie słyszał - mówi Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG.

Przykładem jest Tomasz Wesołowski, który zawiesił działającą 18 lat na rynku firmę VTT System, ponieważ urząd kontroli skarbowej nakazał mu zapłacić 4,6 mln zł VAT wraz z odsetkami za fikcyjny obrót telefonami.

Podatnik udowadnia, że kupił towar od wieloletniego dostawcy. Sprzedał telefony legalnie i rozliczył VAT we właściwej wysokości. Podstawą decyzji UKS były zarzuty wobec dostawcy jego kontrahenta, firmy nieznanej podatnikowi.

Fikcyjne transakcje - Takie sytuacje są nagminne i dotyczą niemal wszystkich branż - mówi Mariusz W. Gotowicz, doradca podatkowy, właściciel kancelarii. Opowiada, że jeden z jego klientów prowadził skup metali kolorowych, które sprzedawał do huty. Wszystkie transakcje, zarówno u niego, jak i u jego dostawców, były właściwie udokumentowane. Potwierdzali to świadkowie. Skarbówka wykazała jednak nieprawidłowości u jednego z poddostawców na wcześniejszym etapie transakcji.

- Mimo, że potwierdziło się nabycie metali, zostały one uznane za towar fikcyjny - mówi Gotowicz.

Według Malinowskiego przedsiębiorca nie ma narzędzi, by zweryfikować dostawców swojego kontrahenta.

- Nie powstrzymuje to skarbówki przed nałożeniem na niego odpowiedzialności -mówi. Wyjaśnia, że na etapie czynności karnych pojawiają się zwykle bardzo wysokie, często milionowe kwoty VAT do zapłaty. Wynika to z faktu, że jeśli dany towar był przedmiotem np. trzech transakcji, to skarbówka nalicza trzy razy ten sam VAT od wartości tego towaru, bez żadnych odliczeń.

Według kontroli skarbowej bywają różne sytuacje. Karol Sarad z UKS w Gdańsku podkreśla, że przestępcy doskonalą metody oszustw. Ukrywają nadużycia między zwykłymi kontraktami legalnych firm działających na rynku wiele lat. Zdarza się, że z oszustami bez wiedzy właściciela współpracuje jego pracownik.

 

Źródło: Rzeczpospolita

 

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012