Shadowbox.init();
19 stycznia 2019 r.
Recupyl Polska: co druga wyrzucana w naszym kraju bateria trafia do Stanowic

To innowacyjna firma recyklingowa zajmująca się odzyskiwaniem wartościowych metali i innych zasobów z baterii. Trafia do niej rocznie 3 tys. ton baterii. 40 proc. z nich pochodzi z Polski. Pozostałe 60 proc. - m.in. z Niemiec, Skandynawii, Czech, Słowacji, Węgier i Estonii. Recupyl Polska to firma-córka Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie, które dziś nosi już nazwę Inneko. Działa od 2009 r., gdy ZUO podpisało umowę o z francuskim partnerem o utworzeniu zakładu przetwarzania baterii w Polsce.

- Odzyskujemy z nich stal, cynk, mangan oraz mosiądz. Metale trafiają do hut oraz odlewni metali, dając początek nowym produktom. Surowce te mogą być również wykorzystywane do produkcji nowych baterii - mówi prezes Bury.

Recupyl stawia na innowacje. - Polega ona na zwiększaniu ilości i rodzajów odzyskiwanych składników z baterii alkalicznych i cynkowo-węglowych, czyli tzw. zwykłych baterii, których nie można naładować po zużyciu - tłumaczy E. Bury. Ostatni projekt badawczo-rozwojowy dotyczył opracowania i wdrożenia metody odzyskiwania metalicznego cynku i mosiądzu, co udało się zrealizować z sukcesem. Recupyl ma też plany na rozwój.

Do 2019 chce stworzyć centrum recyklingu baterii i akumulatorów prawie wszystkich rodzajów. Chce przerabiać baterie, które są w laptopach i telefonach. W planach ma też wejście na rynek akumulatorów przemysłowych wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

 

Źródło: Gazeta Lubuska

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012