Shadowbox.init();
21 stycznia 2019 r.
Rząd podnosi i zaciska VAT

Tłumaczy, że to konieczne, bo efekty uszczelnienia systemu podatkowego pojawią się później, niż oczekiwał. Nie w tym roku, ale może w przyszłym i kolejnych.

Według wyliczeń fundacji CenEA, która specjalizuje się w ocenach skutków finansowych zmian w podatkach, przez wyższy VAT budżety gospodarstw domowych stracą w przyszłym roku 4 mld zł. Budżet państwa zyska więcej, bo wpływają do niego także pieniądze z VAT od firm i instytucji. W sumie na utrzymaniu wyższych stawek zarobi dodatkowo 6,6 mld zł.

Ale wyższe stawki VAT to nie jedyne, co w przyjętym we wtorek projekcie szykuje dla nas rząd. Potężny pakiet nowych przepisów ma uszczelnić pobór VAT i pomóc fiskusowi skuteczniej walczyć z luką w VAT (luka to różnica między tym, co z tego podatku powinno wpływać do budżetu, a tym, co faktycznie do niego spływa), która według szacunków przekracza w naszym kraju już 50 mld zł rocznie.

W projekcie znalazły się więc przepisy, które mają utrudnić działania przestępcom podatkowym. Ale rykoszetem mogą też uderzyć w uczciwych przedsiębiorców, którzy po prostu pomylą się w rozliczeniach. A to dlatego, że wraca 30-proc. sankcja karna za zaniżenie VAT lub zawyżenie zwrotu tego podatku. Kiedyś taka sankcja była, ale przed laty została zlikwidowana. Teraz ci, którzy zaniżają podatek bądź go wyłudzają, będą musieli dodatkowo zapłacić 30 proc. kwoty zaniżenia bądź wyłudzenia, nawet jeśli zaniżenie będzie efektem zwykłej pomyłki. Będzie też sankcja 20-proc. nakładana, gdy podatnik złoży korektę deklaracji po kontroli lub w jej trakcie.

Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć stosowanie odwróconego VAT, w którym to kupujący, a nie sprzedający rozlicza podatek z urzędem skarbowym.

To mechanizm oczekiwany przez przedsiębiorców z branż narażonych na największe wyłudzenia VAT i sposób na wyeliminowanie z rynku oszustów podatkowych, którzy wyłudzają ten podatek. Znika bowiem ryzyko, że nabywca towaru odzyska VAT, zaś dostawca go nie wpłaci.

Odwrócony VAT uratował już branżę stalową. Teraz coraz szerzej pojawia się w obrocie metalami kolorowymi i biżuterią, a także w branży elektronicznej. Obejmie procesory. I niektóre usługi budowlane.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012