Giełda Złomu - złom, skup złomu, handel złomem, obrót złomem, recykling metali
20 sierpnia 2018 r.
Aluminium wielokrotnego użytku

Jego wytworzenie od podstaw wymaga jednak znacznych nakładów energii, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

 

Na szczęście istnieją rozwiązania szybsze, tańsze, a przede wszystkim bardziej ekologiczne.

W ostatnich dekadach światowy i polski przemysł stał się bardziej odpowiedzialny i dostrzegł potrzebę dbałości o naturalne środowisko. Powstały systemy zarządzania środowiskiem, które - tak jak aluminium, zyskują na popularności z roku na rok. Zrównoważony, świadomy i odpowiedzialny "ekotrend" dotyczy dziś każdej branży i dziedziny gospodarki, począwszy od rezygnacji z toksycznych surowców i tworzenia w duchu upcyklingu, po budownictwo pasywne.

Poza nowymi, stale rozwijającymi się sposobami na ochronę środowiska istnieją idee, które sprawdzają się i potwierdzają swoją skuteczność już od 1895, kiedy to w Nowym Jorku George E. Wargin opracował pierwszy system recyklingu. Gdyby sięgnąć dalej, za pierwszy objaw recyklingu można by uznać Japończyków, którzy już w V wieku zbierali makulaturę i ponownie przetwarzali ją na papier.

To samo może dziać się ze zużytymi elementami wykonanymi z aluminium. Na wyprodukowanie jednego kilograma tego coraz popularniejszego metalu potrzeba 47 MJ energii. To sporo - dlatego tak ważne jest jego ponowne wykorzystanie. Mowa nie tylko o komponentach przemysłowych: recyklingowi można bowiem poddać też zwykły złom, tj. folie, zużyte puszki, wióry, a nawet zgary i żużel solny. Główne źródła odpadów aluminiowych poddawanych obróbce wtórnej stanowią jednak w dużej mierze: branża transportowa, budowlana, opakowań oraz produkcji stali. Prognozuje się, że w 2023 r. łączna ilość aluminium pochodzącego z recyklingu w tych sektorach wyniesie 26,5 mln ton - częściowo przez to, że przetopienie istniejącego aluminium wymaga zaledwie 5% energii wymaganej do stworzenia go od podstaw.

Sam proces wtórnego pozyskiwania aluminium jest dość złożony. Pierwsza faza to mechaniczna segregacja. Identyfikowane są wtedy zanieczyszczenia, a także sam rodzaj aluminium, ponieważ obecnie jest ich bardzo dużo. Na koniec następuje wtórne segregowanie materiału. Usuwanie powłok i farb pod wpływem temperatury to kolejny etap. Po wypaleniu niepożądanego materiału w specjalnych piecach surowiec sortowany jest ponownie. Trzecia faza to topienie odpadów drobnocząstkowych. Wykonywane jest to w piecach indukcyjnych - wannowych albo tyglowych. Przedostatnim procesem jest oczyszczanie surowca z niemetalicznych zanieczyszczeń w wyniku rafinacji i filtracji. Następnie pozostaje już tylko odlewanie uzyskanego aluminium.

Wiele firm już teraz wykorzystuje te procesy w swojej działalności. Odpowiedzialne społecznie marki chcą dbać w ten sposób nie tylko o swoich klientów, ale i o środowisko, w którym żyją.

Wdrażanie ekologicznie przyjaznych rozwiązań w procesy produkcyjne często bywa skomplikowane. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają usprawnić te działania dostarczając przy tym wielu korzyści. Ekologicznie odpowiedzialna firma w dzisiejszych czasach jest więc zdecydowanie łatwiejsza do prowadzenia biorąc pod uwagę stale powstające i rozwijające się nowe schematy dbania o środowisko. Warto jednak pamiętać o tych rozwiązaniach, które kiedyś się sprawdzały, gdyż część z nich doskonale spełnia swoje zadanie również obecnie. Recykling jest jednym z nich - pozwala zmniejszyć szkodliwe działania na otoczenie, uzyskać produkty tej samej jakości praktycznie nieskończenie wiele razy, a przede wszystkim - co ważne w każdej firmie - zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Źródło: glowny-mechanik.pl

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012