Shadowbox.init();
16 lutego 2019 r.
Aluminium wielokrotnego użytku

Jego wytworzenie od podstaw wymaga jednak znacznych nakładów energii, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

 

Na szczęście istnieją rozwiązania szybsze, tańsze, a przede wszystkim bardziej ekologiczne.

W ostatnich dekadach światowy i polski przemysł stał się bardziej odpowiedzialny i dostrzegł potrzebę dbałości o naturalne środowisko. Powstały systemy zarządzania środowiskiem, które - tak jak aluminium, zyskują na popularności z roku na rok. Zrównoważony, świadomy i odpowiedzialny "ekotrend" dotyczy dziś każdej branży i dziedziny gospodarki, począwszy od rezygnacji z toksycznych surowców i tworzenia w duchu upcyklingu, po budownictwo pasywne.

Poza nowymi, stale rozwijającymi się sposobami na ochronę środowiska istnieją idee, które sprawdzają się i potwierdzają swoją skuteczność już od 1895, kiedy to w Nowym Jorku George E. Wargin opracował pierwszy system recyklingu. Gdyby sięgnąć dalej, za pierwszy objaw recyklingu można by uznać Japończyków, którzy już w V wieku zbierali makulaturę i ponownie przetwarzali ją na papier.

To samo może dziać się ze zużytymi elementami wykonanymi z aluminium. Na wyprodukowanie jednego kilograma tego coraz popularniejszego metalu potrzeba 47 MJ energii. To sporo - dlatego tak ważne jest jego ponowne wykorzystanie. Mowa nie tylko o komponentach przemysłowych: recyklingowi można bowiem poddać też zwykły złom, tj. folie, zużyte puszki, wióry, a nawet zgary i żużel solny. Główne źródła odpadów aluminiowych poddawanych obróbce wtórnej stanowią jednak w dużej mierze: branża transportowa, budowlana, opakowań oraz produkcji stali. Prognozuje się, że w 2023 r. łączna ilość aluminium pochodzącego z recyklingu w tych sektorach wyniesie 26,5 mln ton - częściowo przez to, że przetopienie istniejącego aluminium wymaga zaledwie 5% energii wymaganej do stworzenia go od podstaw.

Sam proces wtórnego pozyskiwania aluminium jest dość złożony. Pierwsza faza to mechaniczna segregacja. Identyfikowane są wtedy zanieczyszczenia, a także sam rodzaj aluminium, ponieważ obecnie jest ich bardzo dużo. Na koniec następuje wtórne segregowanie materiału. Usuwanie powłok i farb pod wpływem temperatury to kolejny etap. Po wypaleniu niepożądanego materiału w specjalnych piecach surowiec sortowany jest ponownie. Trzecia faza to topienie odpadów drobnocząstkowych. Wykonywane jest to w piecach indukcyjnych - wannowych albo tyglowych. Przedostatnim procesem jest oczyszczanie surowca z niemetalicznych zanieczyszczeń w wyniku rafinacji i filtracji. Następnie pozostaje już tylko odlewanie uzyskanego aluminium.

Wiele firm już teraz wykorzystuje te procesy w swojej działalności. Odpowiedzialne społecznie marki chcą dbać w ten sposób nie tylko o swoich klientów, ale i o środowisko, w którym żyją.

Wdrażanie ekologicznie przyjaznych rozwiązań w procesy produkcyjne często bywa skomplikowane. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają usprawnić te działania dostarczając przy tym wielu korzyści. Ekologicznie odpowiedzialna firma w dzisiejszych czasach jest więc zdecydowanie łatwiejsza do prowadzenia biorąc pod uwagę stale powstające i rozwijające się nowe schematy dbania o środowisko. Warto jednak pamiętać o tych rozwiązaniach, które kiedyś się sprawdzały, gdyż część z nich doskonale spełnia swoje zadanie również obecnie. Recykling jest jednym z nich - pozwala zmniejszyć szkodliwe działania na otoczenie, uzyskać produkty tej samej jakości praktycznie nieskończenie wiele razy, a przede wszystkim - co ważne w każdej firmie - zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Źródło: glowny-mechanik.pl

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012