Shadowbox.init();
19 stycznia 2019 r.
Perspektywy na rynku metali szlachetnych w 2017 r.

Ze względu na niskie stopy procentowe coraz więcej osób decyduje się na działalność na rynkach alternatywnych. Tego, czy będzie to opłacalne nigdy nie da się stwierdzić ze stuprocentową pewnością, jednak obserwując bieżące wydarzenia polityczno-gospodarcze można tworzyć pewne prognozy cen metali szlachetnych. Jak wyglądają te przewidywania na nadchodzący rok 2017?

Na aktualne ceny skupu złota wpływa obecnie wiele czynników i wydarzeń, którym bacznie przyglądają się obserwatorzy rynku złota. Wydarzeniem, które przyczyniło się do spadku ceny tego metalu szlachetnego było podniesienie przez Federalny Komitet Otwartego Rynku przedziału stopy funduszy federalnych o 25 punktów, a planowane jest jeszcze podniesienie o 75 punktów bazowych. Z pewnością odbije się to echem na cenie złota, jednak to nie jedyny czynnik, który warto przeanalizować.

Warto wziąć także pod uwagę takie wydarzenia, jak rozpoczęcie prezydentury Trumpa oraz zbliżające się wybory w Niemczech, Francji oraz Holandii, a także przeanalizować jak w 2017 roku może wyglądać popyt na złotą biżuterię, szczególnie w krajach takich jak Indie czy Chiny.

Według niektórych cena złota ma szansę wzrosnąć, jeśli wygrana Trumpa doprowadzi do wzrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych, ponieważ większość postrzega inwestowanie w złoto, jako formę zabezpieczenia swego kapitału. Nie bez znaczenia będzie oczywiście także produkcja złota, a jeśli o to chodzi, raczej nie przewiduje się jej wzrostu w ciągu kolejnych pięciu lat.

W 2016 roku srebro okazało się wartościową inwestycją. Wielu przewiduje, że tak będzie również w nadchodzącym roku, a to między innymi ze względu na szerokie zastosowanie tego metalu szlachetnego w przemyśle, na przykład w produkcji elektroniki. Decydującą o cenie srebra wydaje się być jednak branża fotowoltaiczna, która nie dość, że stale rośnie w siłę, to jeszcze na dodatek wykorzystuje spore ilości tego cennego metalu.

A jak na ceny i skup srebra może wpłynąć wspomniana już prezydentura Trumpa? Tu prognozy są dwojakie. Optymiści przewidują, że prezydent będzie chciał osłabić amerykańską walutę na potrzeby eksportu, a zapowiadane przez niego inwestycje sprawią, że wzrośnie zapotrzebowanie na srebro.

Wreszcie warto pokrótce przyjrzeć się perspektywom na rynku platyny i palladu. Platyna, zawsze uważana za bardziej wartościową niż złoto, w ciągu ostatnich dwóch lat wyraźnie straciła na wartości. Wszystko wskazuje na to, że tendencja ta nie zmieni się w 2017 roku, a cena tego surowca w porównaniu z ceną złota może być najniższa od kilku lat. Trochę lepiej ma się rynek palladu, który coraz częściej w różnych procesach produkcji, szczególnie w branży motoryzacyjnej, zastępuje platynę.

Warto wziąć pod uwagę analizy ekspertów, jednak zawsze należy także obserwować skup złota i innych metali szlachetnych oraz bieżącą sytuację gospodarczą, by dokonać właściwej inwestycji swego kapitału.

 

Źródło: 4biznes.eu

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012