Shadowbox.init();
21 stycznia 2019 r.
Światowa Konwencja BIR 2017: mieszane sygnały dla metali nieżelaznych

Zdaniem Ma Hongchang, konsultanta ds. chińskich Międzynarodowego Biura Recyklingu (BIR) z siedzibą w Brukseli, podmioty handlujące złomami metali nieżelaznych mogą stanąć w obliczu poważnych zakłóceń wynikających z proponowanych (ale jeszcze nie sfinalizowanych) chińskich regulacji dotyczących handlu. Ma przedstawił aktualne informacje w tej kwestii na spotkaniu Oddziału Metali Nieżelaznych w ramach Światowej Konwencji Recyklingu, która odbyła się pod koniec maja w Hongkongu.

Ma powiedział, że 18 kwietnia 2017 r. Chiński Komitet Centralny wskazał, że ma zamiar doprowadzić do "drastycznej redukcji zarówno ilości, jak i zakresu [złomu] przywożonego [do Chin]".

"O ile wiem, w odniesieniu do złomu metali nieżelaznych, złom silników, złomy przewodów i kabli oraz mieszany złom metalowy będą zabronione po zakończeniu 2018 r." stwierdził Ma.

W 2017 roku kampania „Narodowego Miecza” w Chinach doprowadziła do nalotów na firmy z sektora recyklingu tworzyw sztucznych i metali w prowincjach i miastach w całych Chinach, w wyniku  czego ponad 150 osób zostało aresztowanych za działania uznane za "przemyt" - powiedział Ma.

Powiedział, że agencja celna Chin "pogłębi swoją kampanię przeciwko zagranicznym materiałom w 2017 r.", wspólnie z agencją często działającą we współpracy z chińskim Ministerstwem Ochrony Środowiska (MEP), gdzie ryzyka środowiskowe są  rzekomo generowane przez recyklerów.

Dyrektor Oddziału Metali Nieżelaznych BIR David Chiao z firmy Uni-All Ltd. z siedzibą w Atlancie, powiedział, że BIR współpracuje z Institute of Scrap Recycling Industries w Waszyngtonie (ISRI) i CMRA w Chinach (która reprezentuje recyklerów złomów metali nieżelaznych), i , że te grupy starają się rozwiązać ten problem ", który postrzegany jest za" poważne zagrożenie " dla obecnie prowadzonej działalności w tym zakresie.

Dostarczającym lepszych wiadomości do Oddziału Metali Nieżelaznych BIR był John Browning z BANDS Financial Limited z Hongkongu, który powiedział, że: "Ceny metali bazowych zaczęły długookresowy cykl koniunktury”. Częściowym powodem tego – powiedział Browning – jest chińska inicjatywa "One Belt One Road" , związana z wydatkowaniem funduszy na realizacje projektów infrastrukturalnych, w których zużywane będą metale.

Browning dodał, że pomimo zwiększenia zdolności produkcyjnych metali od 2011 do 2016 r., ekspansja górnicza została zatrzymana. Nawet jeśli ceny metali wzrosną, "Tworzenie nowej kopalni może zabrać od pięciu do ośmiu lat", powiedział Browning, co oznacza, że deficyt podaży rudy może potrwać kilka lat – a to są prawdopodobnie dobre wieści dla podmiotów zajmujących się złomem.

Również na spotkaniu Oddziału Metali Nieżelaznych BIR, Masao Montani z japońskiego Daiki Aluminium Industry Co. Ltd. przedstawił ogólny opis działalności tej firmy, obejmującej trwające inwestycje w produkcję stopów aluminium wtórnego w Chinach, Indonezji, Tajlandii, Wietnamie, Malezji i na Filipinach.

Montani skomentował, że jeśli "import złomu będzie zakazany w Chinach", to jest mało prawdopodobne, aby zakłady należące do koncernu przetrwały  bez przejścia na wykorzystanie złomu wytwarzanego w Chinach.

Hong Yang z Minmetals Germany Gmbh, spółki zależnej chińskiej firmy zajmującej się produkcją metali, powiedział w kwestii „czerwonego metalu” , że "import złom w Chinach spada", ale wciąż pozostaje ważny. Powiedział, że rynek chińskich dla importowanego złomu miedzi "staje się bardziej scentralizowany wobec importerów i przedsiębiorstw z solidną ochroną środowiska, zaawansowaną technologią i większą skalą".

Światowa Konwencja Recyklingu odbyła się w Hong Kong Convention Center w dniach 22-24 maja br.

Źródło: www.recyclingtoday.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012