Shadowbox.init();
16 lutego 2019 r.
Złomy miedzi zyskują udział w rynku w Chinach

Zapasy pierwotnej miedzi rosną, a niektórzy analitycy twierdzą, że jednym z powodów jest ochoczy zakup złomów miedzi w Chinach.

Zgodnie z internetowym raportem firmy Reuters miedziowe zapasy wykazywane na giełdzie COMEX osiągnęły 13-letni szczyt w lipcu 2017 r.

Powody, powiedzieli dwaj reporterzy, którzy przyczynili się do powstania artykułu: są takie, że "Chiny kupują więcej złomu a przewidywane wydatki infrastrukturalne przez administrację Trumpa jeszcze się nie pojawiły".

Wg stanu na dzień 11 lipca 2017 r. wolumen zapasów miedzi na giełdzie COMEX wzrósł do 166 000 ton (183 000 ton metrycznych), raportuje Reuters, co oznacza "wzrost o 88 procent od końca 2016 r." 

Handlowcy i analitycy cytowani w artykule mówią, że handel miedzią pierwotną spowalniał przez cały rok i wyrażają obawę, że stabilna wycena miedzi opiera się na oczekiwanym popycie, który może się nie zrealizować.

Jedno z tych źródeł odnosi się do "rekordowych zniżek na złomy miedzi" w 2017 r., jako przyczynę podając, że producenci i przetwórcy miedzi w Chinach faworyzują złomy kosztem katod i mówią, że większość obecnych nadwyżek katody  jest nagromadzona w zapasach COMEX i London Metal Exchange (LME).

Statystyki zebrane i opublikowane przez United States Geological Survey (USGS) potwierdzają ten trend. W pierwszych czterech miesiącach 2017 r. Stany Zjednoczone wyeksportowały do Chin 231 500 ton metrycznych złomów miedzionośnych, co oznacza wzrost o 19,8 procent z 193 200 ton w pierwszych czterech miesiącach 2016 r.

Największymi beneficjentami były złomy niestopowe miedzi nr 1 i nr 2. Eksport tych dwóch gatunków z USA do Chin wzrósł rok do roku o odpowiednio 35,8 i 34,7 procent.

Jeśli chodzi o ogólny globalny popyt na miedź, jeden z bankowych analityków wskazuje na rozczarowanie w gospodarce Ameryki. "Było przekonanie, że wraz z dojściem Trumpa do władzy, zobaczymy ogromne wdrożenia infrastrukturalne, nastąpi cięcie podatków, gospodarka będzie zdynamizowana i będziemy mieli tę bardzo pro-rozwojową politykę, a z tym, USA będą konsumowały więcej miedzi ", zauważa analityk z Barclay Capital w Nowym Jorku.

Innym czynnikiem odpowiedzialnym za zbudowanie zapasów na giełdzie COMEX było przewidywanie, że miedź z Meksyku może być przedmiotem taryfy celnej, a zatem import z Meksyku do USA wzrósł na początku 2017 roku.


Źródło: www.recyclingtoday.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012