Shadowbox.init();
16 lutego 2019 r.
Złom aluminium na chińskiej liście taryf celnych importowych z USA

Podczas gdy 120 artykułów zostanie obłożonych 15-procentowym cłem, złom aluminiowy jest jednym z zaledwie ośmiu, które będą musiały stawić czoła 25-procentowej taryfie.

Zgodnie z krótkim podsumowaniem proponowanych przez Pekin działań zamieszczonych na stronie internetowej China Daily, uważanej za powiązaną z rządem państwowej gazety, złom aluminiowy jest włączony do listy taryfowej obok amerykańskiej wieprzowiny i produktów wieprzowych.

Internetowa relacja New York Times wskazuje, że wicepremier Chin Liu He przekazał informacje o zamierzonych ruchach w sobotę, 24 marca 2018 r., Sekretarzowi Skarbu USA Stevenowi Mnuchinowi.

Według Timesa, Liu wskazał, że cła dotkną towary amerykańskie o wartości około 3 miliardów USD (jeśli złom aluminium, wieprzowina i inne przedmioty z listy - w tym rury stalowe - zostaną zakupione w obecnych ilościach).

Statystyki amerykańskiego Departamentu Handlu opublikowane przez amerykańską służbę geologiczną (USGS) wskazują, że około 820 000 ton metrycznych złomu aluminium eksportowanego ze Stanów Zjednoczonych w 2017 roku trafiło do Chin. Stanowi to 52% łącznej ilości 1,57 milionów ton metrycznych wysłanych w 2017 roku.

Według statystyk zebranych przez Instytut Przemysłów  Recyklingu Złom (ISRI) z siedzibą w Waszyngtonie, Chiny importowały ponad 2 miliony ton metrycznych  złomu aluminium rocznie w latach 2007-2015.

Ten złom pochodził z różnych krajów, ale biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone są największym na świecie eksporterem złomu aluminium rocznie od co najmniej 2005 roku (według tego samego zestawu statystyk), pokaźny procent chińskiego importu każdego roku pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

ISRI wydało krótkie oświadczenie dotyczące 25-procentowej taryfy importowej, która brzmi w części: "W 2017 r. Stany Zjednoczone wyeksportowały do Chin złom aluminiowy o wartości ponad 1,1 mld USD, [przy czym złom aluminium miał] dodatnie saldo obrotów przez więcej niż dekadę. Oświadczenie chińskiego rządu wpłynie na ten znaczący eksport złomu z USA, budząc obawy, że wywóz dodatkowych ilości złomu może zostać zakłócony w przyszłych ogłoszeniach. "

Stowarzyszenie kontynuuje: "25-procentowa taryfa oznaczałaby prawie 300 milionów dolarów obciążenia cenowego w relacjach handlowych, które stanowią prawie 25% całego światowego handlu złomem aluminium".

Opublikowany również w weekend 23-25 marca internetowy raport Reuters’a wskazuje, że negocjatorzy ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wezwali Światową Organizację Handlu (WTO) do nalegania na Chiny, aby opóźniła nałożenie ograniczeń na przywóz złomu.

Artykuł Reuters’a opisuje fragmenty spotkania Rady Handlu Towarami WTO, które odbyło się w piątek, 23 marca. Według amerykańskiego przedstawiciela serwisu informacyjnego "Chińskie ograniczenia importu surowców wtórnych spowodowały zasadnicze zakłócenie w globalnych łańcuchach dostaw materiałów złomowych. "

Delegat Chin na spotkaniu zaoferował niewielką gwarancję kompromisu, zgodnie z raportem Reuters’a, stwierdzając, że każdy kraj ma obowiązek radzenia sobie z własnymi "odpadami" i że naród "szuka drogi ku harmonizacji człowieka i natury".

Źródło: www.recyclingtoday.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012