12 kwietnia 2024 r.
Komentarz walutowy

 

Negatywne nastroje osłabiły złotego

 

Dzisiejsza sesja na rynku złotego została zdominowana przez negatywne nastroje. Doprowadziły one do silnego osłabienia polskiej waluty – notowania EUR/PLN przebiły swój ostatni lokalny szczyt na poziomie 3,9600 i poszybowały w okolice poziomu 3,9900.

Spadek wartości złotego napędzała wyprzedaż na europejskich parkietach, za którymi podążała polska GPW – indeks WIG 20 stracił dziś na zamknięciu 3,72%. Inwestorzy nie dają wiary, że przyznana pomoc dla Grecji okaże się wystarczająca. Trudno im również uwierzyć w konsekwentne wypełnienie bardzo restrykcyjnych warunków, z jakimi związane jest otrzymanie wparcia finansowego. Jedynie wiarygodny plan naprawy finansów publicznych, który jednocześnie znalazłby akceptację społeczeństwa, byłby w stanie poprawić zaufanie względem greckiego rynku oraz uspokoić nastroje. Biorąc jednak pod uwagę ostatnią reakcję Greków na propozycje rządu, trudno oczekiwać porozumienia pomiędzy politykami a społeczeństwem.

Dziś nastroje dodatkowo pogrążyły plotki, iż Hiszpania może zgłosić się po podobną pomoc jak Grecja. Pomimo, iż zostały one zdementowane przez premiera J. Zapatero, doniesienia te stały się dobrym pretekstem, by pogłębić wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów.

Pogorszenie nastrojów względem strefy euro doprowadziło do zdecydowanego spadku notowań wspólnej waluty – notowania eurodolara pokonały dziś wsparcie na poziomie 1,3100 i pod koniec sesji europejskiej kształtowały się w pobliżu 1,3030. Z USA napłynęły dzisiaj lepsze od oczekiwań dane makro, nie zdołały one jednak polepszyć sentymentu rynkowego. Dane wskazały na postępującą poprawę w amerykańskiej gospodarce. Zamówienia w przemyśle wykazały w marcu wzrost o 1,3% m/m, podczas gdy oczekiwano spadku o 0,1% m/m. Lepiej od prognoz zaprezentował się też indeks podpisanych umów kupna domów – wzrósł on w III o 5,3% m/m, podczas gdy przewidywania kształtowały się na poziomie 4,0% m/m. W przypadku obydwu wskaźników zrewidowano również w górę poprzedni odczyt.

 

Sporządziła:

Joanna Pluta

Departament Analiz

DM TMS Broker S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012