12 kwietnia 2024 r.
Komentarz tygodniowy
Wydarzenia polityczne kluczowe dla notowań
Świąteczny tydzień na głównej parze walutowej upłynął pod znakiem trendu bocznego. Kurs EUR/USD poruszał się w przedziale 1,3170 – 1,3280. Natomiast stosunkowo wysoka zmienność, bo ponad pięciogroszowa panowała na parach zlotowych. Jednak licząc od ubiegłego piątku złoty praktycznie nie zmienił swojej wartości. Kurs EUR/PLN tydzień zakończył przy 4,08, a USD/PLN 3,09. W ubiegłym tygodniu zdecydowanie najważniejsze były dwie kwestie: powołanie nowego premiera Japonii oraz wznowienie negocjacji ws. klifu fiskalnego.
Japonia: jen najsłabszy od ponad dwóch lat
Shinzo Abe lider Partii Liberalno – Demokratycznej został zaprzysiężony na nowego szefa rządu Japonii. Abe wielokrotnie zapowiadał walkę z deflacją, spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego oraz aprecjacją waluty. Teraz gdy został premierem jego naciski na agresywniejsze łagodzenie polityki pieniężnej (m. in. poprzez zwiększenie programu skupu aktywów oraz podniesienie celu inflacyjnego z 1 do 2 proc.) powinny być jeszcze silniejsze i skuteczniejsze. Rząd bowiem będzie miał decydujący głos przy wyborze nowego zarządu BoJ – w pierwszym kwartale zmienia się dwóch członków, a na początku kwietnia kończy się kadencja obecnego gubernatora Banku Masaaki Shirakawy. W ubiegłym tygodniu jen osłabił się wobec dolara o prawie 2,5 proc. a w całym roku o prawie 11 proc. Kurs USD/JPY znalazł się na najwyższym poziomie od sierpnia 2010 roku (86,60).
USA: Politycy wrócili do negocjacji
Po świątecznej przerwie amerykańscy politycy powrócili do rozmów nt cięć wydatków i wygasania ulg podatkowych. W niedzielę w kongresie pod głosowanie poddane zostaną ustalone na piątkowym spotkaniu rozwiązania. Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wypracowanie jedynie częściowego kompromisu, zakładającego przedłużenie ulg podatkowych dla większości amerykanów. Niemniej jednak nawet taka informacja powinna wpłynąć na spadek awersji do ryzyka i wzrost kursu EUR/USD.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012