Shadowbox.init();
9 sierpnia 2022 r.
Komentarz walutowy

 

Eurodolar w pobliżu poziomu 1,2200

 

Dzisiejsza sesja na rynku złotego przyniosła wzrost kursu EUR/PLN powyżej poziomu 4,1750. Wartość dolara amerykańskiego względem rodzimej waluty wzrosła natomiast w okolice 3,4250. Pod koniec notowań w Europie kursy kształtowały się jednak o 2-3 grosze poniżej dziennych szczytów.

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała dziś o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Nie zaskoczył również komunikat, w którym po raz kolejny powtórzono, iż prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim terminie powyżej i poniżej celu na poziomie 2,5% jest jednakowe. Decyzja ta nie miała żadnego wpływu na rynek złotego.

Za osłabieniem polskiej waluty stały negatywne nastroje inwestycyjne na europejskich giełdach. Na rynek napływały dziś komentarze z Niemiec oraz Austrii dotyczące zakazu niezabezpieczonej krótkiej sprzedaży. Według niemieckiego Ministerstwa Finansów mógłby on objąć nawet wszystkie akcje notowane na krajowej giełdzie. Austria z kolei zdecydowała się przedłużyć zakaz niezabezpieczonej krótkiej sprzedaży walorów krajowych instytucji finansowych co najmniej do końca listopada.

Zniżkę kontynuowały dziś notowana eurodolara – para ta zeszła chwilowo pod poziom 1,2200, nie doszła jednak do ostatnich minimów 1,2140. Pod koniec sesji europejskiej kurs EUR/USD kształtował się w okolicach 1,2240.

Sytuacji na rynku nie zmieniły nawet dużo lepsze od oczekiwań dane z Eurolandu dotyczące nowych zamówień w przemyśle. Wzrosły one w marcu o 5,2% m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 2,0% m/m. Lepiej od prognoz zaprezentowały się również dane o nastrojach konsumentów w USA – indeks Conference Board wzrósł w maju do poziomu 63,3 pkt z 57,7 pkt w kwietniu, podczas gdy przewidywana był niewielka zwyżka do 59,0 pkt. 

 

Sporządziła:

Joanna Pluta

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012