12 kwietnia 2024 r.
Komentarz poranny
Zwyżki eurodolara tracą siłę
Po ustanowieniu maksimum powyżej 1,3790 kurs EUR/USD w nocy odnotował spadki. Obecnie ponownie zwyżkuje do poziomu 1,3770. Polska waluta kontynuuje nieznaczne umocnienie. Kurs EUR/PLN znajduje się poniżej 4,18, a USD/PLN poniżej 3,0350.
Wzrosty eurodolara są jednak coraz słabsze, na co wskazuje dywergencja z liczonym dla interwału godzinowego RSI(9) i przełamanie przez ten oscylator  linii trendu wzrostowego. Na dziś nie ma zaplanowanych wielu wydarzeń ekonomicznych. O 8:00 poznaliśmy finalny odczyt inflacji HICP z Niemiec, który okazał się zgodny z wstępnymi danymi (0,2 proc. m/m i 1,6 proc. r/r). Na 13:00 zaplanowana jest publikacja danych o liczbie wniosków o kredyt hipoteczny w Stanach Zjednoczonych za tydzień zakończony 6 grudnia. O 21:00 poznamy natomiast decyzję Banku Rezerw Nowej Zelandii nt stóp procentowych. Wobec zobowiązania RBNZ do utrzymywania stóp na obecnym poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku, o podwyżce kosztu pieniądza na razie nie może być mowy. Decyzja taka jest jednak coraz bliżej. Pierwszej podwyżki (o 25 pb) rynek oczekuje w marcu przyszłego roku, tym samym RBNZ prawdopodobnie będzie pierwszym z liczących się banków centralnych, który zdecyduje się na podniesienie kosztu pieniądza. Uważamy więc, że dolar nowozelandzki w najbliższych miesiącach może zyskiwać na wartości – zwłaszcza wobec walut krajów, których polityka pieniężna dalej może zostać poluzowana: JPY czy AUD. Więcej na ten temat w naszym raporcie: Nowa Zelandia: zbliża się podwyżka stóp ( https://www.tms.pl/z-rynku/raporty/nowa-zelandia-zbliza-sie-podwyzka-stop ).
Polska: możliwa poprawa na rynku pracy
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 13,2 proc. wobec 13 proc. przed miesiącem. Oznacza to, że wzrost stopy był dwukrotnie niższy niż w zeszłym roku. Jeśli szacunki MPiPS będą trafne, to będzie to pozytywne zaskoczenie siłą rynku pracy w końcu roku (więcej na ten temat w naszym raporcie: MPiPS: stopa bezrobocia wzrosła do 13,2 proc. ; https://www.tms.pl/z-rynku/raporty/mpips-stopa-bezrobocia-wzrosla-do-132-proc ). Poprawa na rynku pracy może jednak okazać się niewystarczająca do podtrzymania umocnienia polskiej waluty. Nasz model krótkoterminowej równowagi EUR/PLN wskazuje, że kurs znajduje się na optymalnym poziomie.
Sporządził:
Grzegorz Załęski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012