Shadowbox.init();
9 sierpnia 2022 r.
Komentarz surowcowy

We wtorek rano ceny złota w Europie oscylowały wokół trzytygodniowego minimum w obliczu rosnących wśród traderów oczekiwań podniesienia przez Rezerwę Federalną stóp procentowych podczas marcowego posiedzenia dotyczącego polityki banku, które zaplanowano na przyszły tydzień.

Na giełdzie Comex wartość kontraktów terminowych na złoto utrzymała się na poziomie 1 225,35 USD za uncję troy do godziny 3:20AM ET (08:20GMT, 9:20 czasu polskiego). W piątek ten drogocenny metal zaliczył spadek do poziomu 1 223,00 USD – najniższego, jaki zanotowano od 15 lutego.

Wartość złota na rynku spot uległa niewielkim zmianom, kształtując się na poziomie 1 225,40 USD za uncję.

Po serii konfrontacyjnych uwag, jakie padły z ust kilkorga wysokich rangą urzędników Fed, w tym ze strony Przewodniczącej Janet Yellen, rynki radykalnie dostosowały swoje oczekiwania względem planowanego podnoszenia amerykańskich stóp procentowych w tym roku.

Prawdopodobieństwo drugiego podniesienia stóp procentowych we wrześniu wynosi obecnie 67%, podczas gdy szanse trzeciego podniesienia w grudniu ocenia się na 53%, dostosowując tym samym oczekiwania rynku do bieżącej prognozy Fed, która zakłada trzykrotne podniesienie stóp w 2017 roku.

Złoto wykazuje podatność na zmiany amerykańskich stóp procentowych, co podnosi koszt alternatywny posiadania aktywów zagrożonych, takich jak kruszec, przy jednoczesnej zwyżce kursu dolara, w którym wycenia się jego wartość.

Inwestorzy czekają obecnie na dalsze wskazówki co do prawdopodobnego tempa, w jakim podnoszone będą stopy procentowe, a wszystkie oczy skierowane są teraz na amerykańskie sprawozdanie nt. zatrudnienia, które ma ujrzeć światło dzienne w najbliższy piątek.

Poza sprawozdaniem nt. zatrudnienia kalendarium na bieżący tydzień obejmuje także wtorkowe amerykańskie dane dotyczące bilansu handlowego, dane nt. liczby pracowników zatrudnionych w pozarolniczym sektorze prywatnym, które ADP ma opublikować w środę, a także informacje o liczbie wydanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, które udostępnione zostaną w czwartek.

Ponadto na giełdzie Comex wartość kontraktów terminowych na srebro zaplanowanych na maj spadła o 3,1 centa, co daje spadek rzędu 0,2%, do poziomu 17,74 USD za uncję troy.

Tymczasem ceny platyny spadły o 0,2%, do poziomu 976,50 USD, a pallad również traci 0,2%, plasując się obecnie na poziomie 772,00 USD za uncję.

Źródło: www.pl.investing.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012