12 kwietnia 2024 r.
Komentarz poranny

Eurodolar wciąż w konsolidacji

Od drugiej połowy minionego tygodnia notowania eurodolara pozostają w konsolidacji w przedziale 1,4750-1,4900. Niewiele już dzieli kurs głównej pary walutowej od przetestowania istotnego psychologicznego oporu 1,5000. Jednak ze względu na ważne wydarzenia oraz publikacje makroekonomiczne w najbliższych dniach najprawdopodobniej kurs EUR/USD utrzyma się dziś w dotychczasowej konsolidacji. Jutro będzie miała miejsce decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych z kolei w piątek opublikowane zostaną oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Szczególnie odczyt danych z USA będzie istotny dla rynku eurodolara, gdyż w ostatnim czasie uwaga inwestorów w większym stopniu skupia się na dalszym kierunku polityki pieniężnej prowadzonej przez Fed, na który istotny wpływ ma kondycja amerykańskiego sektora pracy. Dziś o godzinie 14:15 opublikowany zostanie raport ADP, który wykorzystywany jest często jako prognostyk oficjalnej publikacji Departamentu Pracy USA. Rynkowy konsensus zakłada wzrost zatrudnienia w prywatnym sektorze pozarolniczym o 198 tys. etatów. Dziś w godzinach porannych poznamy odczyty indeksów PMI dla sektora usług Niemiec oraz całej strefy euro za kwiecień. Z kolei ze Stanów Zjednoczonych o godzinie 16:00 opublikowany zostanie kwietniowy indeks ISM dla usług. Z kolei na godzinę 11:00 zaplanowana jest publikacja dynamiki marcowej sprzedaży detalicznej w strefie euro.
Spokojnie przez rynek eurodolara została przyjęta informacja o zaakceptowaniu przez Portugalię 3-letniej pomocy finansowej opiewającej na kwotę 78 mld EUR, udzielonej przez Unię Europejską wraz z MFW. Świadczy to o zdyskontowaniu przez rynek na chwilę obecną problemów peryferyjnych gospodarek Eurolandu i skupieniu się na dalszym kierunku działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Dzisiejsza sesja  na krajowym foreksie, pierwsza po świętach majowych, przyniesie tylko jedną publikację. Poznamy mianowicie odczyt indeksu menedżerów logistyki – PMI – w sektorze przemysłowym za kwiecień. Konsensus rynkowy wynosi 55,05 pkt. wobec odczytu za marzec na poziomie 54,8 pkt. Nasza prognoza jest nieco niższa. Zakładamy, iż PMI za kwiecień zwiększył się jedynie o 0,1 pkt. do 54,9 pkt. Znaczenie tej publikacji wynika z faktu, iż jest to pierwszy wskaźnik dotyczący kwietnia. Nie spodziewamy się aby odczyt w okolicach 55 pkt. wywarł większe wrażenie na rynkach. Poza indeksem PMI rynki zwrócą dziś uwagę na aukcję zamiany obligacji skarbowych przeprowadzaną przez Ministerstwo Finansów. Resort szykuje sprzedaż papierów serii DS1020 i WZ0115 w zamian za PS0511, OK0711 i WZ0911. Jak więc widać realizowana jest strategia wydłużania duration długu publicznego. Aukcja nie powinna istotnie wpłynąć na rynek walutowy.
Po ostatnich spokojnych sesjach dziś również brak jest podstaw aby spodziewać się jakiś gwałtownych ruchów na złotym. EUR/PLN otworzył się na poziomie 3,9416, USD/PLN zaś na 2,6636. Spodziewamy się wzrostu płynności na rynku w związku z powrotem inwestorów z Londynu. Tym niemniej złoty powinien nadal poruszać się w dość szerokim przedziale. Oczekujemy handlu na EUR/PLN w przedziale 3,93-3,97.

Sporządzili:
Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012