Shadowbox.init();
9 sierpnia 2022 r.
Komentarz surowcowy

 

Komentarz surowcowy na rynku miedzi ( cena $7315)

 

Cena miedzi przebiła poziom 7340 dolarów za tonę tym samym osiągając dwutygodniowe minimum lokalne ( obecnie 73….). Przyczyną słabnącego popytu jest przede wszystkim niepewność na rynku dolara, oraz obawy co do sytuacji gospodarczej u największego konsumenta miedzi – Chin.

 

Sytuacja gospodarcza Kraju Środka wydaje się być poważniejsza, niż wcześniej sądzono. Gigantyczne tempo rozwoju w prosty sposób prowadzi do wzrostu obaw o przegrzanie gospodarki. Najnowsze dane o inflacji pokazały, że wzrost cen w lutym bieżącego roku był najwyższy od szesnastu miesięcy. Tylko ten impuls świadczyć może o prawdopodobnie zbyt szybkim rozwoju gospodarki. Potwierdzeniem tego faktu mogą być publikacje na temat eksportu, który wzrósł o 46% oraz produkcji przemysłowej, która osiągnęła poziom najwyższy od ponad pięciu lat.

 


Z punktu widzenia analizy technicznej kurs cen miedzi znajduje się w formacji konsolidacji trwającej od początku miesiąca. Silnym sygnałem jest utworzenie się w dniu dzisiejszym luki spadkowej od poziomu $7411 do poziomu $7340. Jest to kolejne potwierdzenie obaw co do sytuacji popytowej w Chinach.

 

            Pomimo tego faktu kurs cen miedzi w dalszym ciągu znajduje się na dolnej linii formacji konsolidacji. Jej trwałe przebicie potwierdzić może ciąg dalszy deprecjacji surowca.

 

Istotnymi poziomami oporu będzie 78.6% zniesienie Fibonacciego ruchu spadkowego styczeń – luty 2010 oraz utworzona dzisiaj luka cenowa.

 

Jeżeli obawy co do sytuacji gospodarki Chin się potwierdzą jej schładzanie z całą pewnością odbije się na popycie na surowce produkcyjne.

 

Autor: Jarosław Stefański (XTB)

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012