12 kwietnia 2024 r.
Komentarz poranny

Poranne osłabienie złotego


Piątkowa sesja na światowym rynku finansowym przebiegła pod wpływem zwiększonej awersji do ryzyka. Powodem nie najlepszych nastrojów wśród inwestorów była publikacja słabszych od oczekiwań danych makroekonomicznych z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym nie zmieniło się w sierpniu wobec lipcowego odczytu, podczas gdy inwestorzy spodziewali się zwiększenia zatrudnienia o 68 tys. Słabsze dane napędzały spadki notowań eurodolara i indeksów rynku kapitałowego.
Notowania EUR/USD już w piątek pokonały pierwsze wsparcie na poziomie 1,4200. Dzisiaj z rana dolar nadal umacnia się względem euro. Notowania głównej pary walutowej zniżkują w okolice 1,4150. Najbliższym wsparciem są ostatnie, piątkowe minima zlokalizowane w okolicy 1,4130 oraz minima z pierwszej połowy sierpnia w okolicy 1,4090. Dolar umacnia się również względem brytyjskiego funta. Notowania tej pary walutowej znajdują się obecnie poniżej poziomu 1,6200, a istotnym wsparciem jest wartość 1,6130, co ponownie wynika z analizy wykresu dziennego z pierwszej połowy.
Przy słabszym sentymencie inwestycyjnym umacnia się również szwajcarski frank. W piątek spadki notowań EUR/CHF zostały prawie idealnie zatrzymane przy poziomie 1,1000. Po nieznacznym odbiciu od tego poziomu jeszcze w piątek, na początku tygodnia widoczna jest ponowna aprecjacja waluty Szwajcarii, a ów kurs oscyluje wokół poziomu 1,1100 franka za euro. Frank umacnia się rano również względem amerykańskiego dolara. Co prawda po ustanowieniu lokalnego minimum w piątek na poziomie około 0,7715, kurs ten nieznacznie odreagował, jednak dzisiaj frank umacnia się względem dolara do poziomu 0,7850.
Interesująco wygląda sytuacja na rynku metali szlachetnych. Notowania złota zwyżkowały
w piątek w okolice wartości 1900 dolarów za uncję. Relatywnie szybki powrót złota do łask inwestorów – szczególnie po widocznej dynamicznej korekcie zniżkowej z drugiej połowy sierpnia – wskazuje na siłę i potencjał do dalszych wzrostów. Sytuacja inaczej prezentuje się w przypadku notowań surowców przemysłowych, które z kolei zniżkują. Przykładowo, tydzień spadkowo zaczyna ropa naftowa gatunku Brent – cena tego surowca znajduje się poniżej wartości 112 USD za baryłkę.
W przypadku rodzimego rynku walutowego zaobserwować można dalszą deprecjację polskiego złotego. Notowania złotego wobec euro i dolara – zgodnie z naszymi prognozami – nadal wybijają się mocno górą z formacji trójkąta na wykresach dziennych. W przypadku kursu EUR/PLN zwyżka sięgnęła poziomu 4,2150, co oznacza, iż złoty jest najsłabszy względem waluty strefy euro od ponad 2 tygodni. Złoty traci również względem dolara amerykańskiego – kurs USD/PLN kształtuje się obecnie w okolicy 2,9820, a poziom ten jest bardzo istotny, gdyż jest to lokalne maksimum z pierwszej połowy sierpnia. W przypadku przebicia tego poziomu, notowania mogą pokonać poziom 3,0000. Słabość złotego widoczna jest również  w notowaniach CHF/PLN, które zbliżyły się dzisiaj do poziomu 3,8000, który nie został jednak pokonany i nadal pozostaje najbliższym oporem.
Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy nie poznają zbyt wielu danych makroekonomicznych. Będą to indeksy PMI dla usług dla: Francji, Niemiec, strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. Najważniejszą publikacją będzie natomiast sprzedaż detaliczna ze strefy euro. Rynek oczekuje, że odczyt za lipiec wyniósł -0,1% m/m oraz -1% r/r. Po południu można oczekiwać mniejszej zmienności na rynku, gdyż dzisiaj rynki w USA nie funkcjonują ze względu na Święto Pracy.
Sporządził:
Adam Mizera
Makler Papierów Wartościowych
DM TMS Brokers S.A.

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012