12 kwietnia 2024 r.
Komentarz giełdowy
Realizacja zysków po sześciotygodniowych zwyżkach
W piątek wieczorem pojawiły się doniesienia o zmianie ratingu pięciu krajom strefy euro przez agencję Fitch. Obniżono wiarygodności kredytowe Włoch, Hiszpanii, Słowenii, Cypru (wszystkie o dwa stopnie)  oraz Belgii (o jeden stopień). Wszystkie kraje mają negatywną perspektywę, co oznacza wysokie prawdopodobieństwo kolejnych cięć. Takie informacje – mimo wszystko – były oczekiwane przez rynek i podobnie jak decyzje S&P sprzed dwóch tygodni, częściowo zostały zdyskontowane już wcześniej. Poniedziałek jednak rozpoczął się od spadków na europejskich parkietach. Przed południem Euro Stoxx 50, francuski CAC 40 i niemiecki DAX spadają o ok. 1 proc. Podobnie WIG 20, który notuje spadek o ponad 0,5 proc.
W minionym tygodniu indeks S&P 500 przebił kilkumiesięczne maksimum znajdujące się na poziomie 1333 pkt. Po osiągnięciu tego szczytu nastąpiło nieznaczne odreagowanie i realizacja zysków. Dwie ostatnie sesje zakończyły się spadkami wartości indeksu. Wydaje się, że niedźwiedzie mogą w najbliższym czasie korygować kilkutygodniowe wzrosty na Wall Street.
Ogłoszono, że Facebook prawdopodobnie w środę złoży dokumenty o dopuszczenie do IPO. Serwis, którego głównym udziałowcem jest Mark Zuckerberg to  kolejna duża spółka z branży internetowej (po m.in. LinkedIn, Groupon i Zynga), debiutująca na giełdzie w ostatnim czasie. Niewykluczone, że już wiosną tego roku największy na świecie portal społecznościowy pojawi się na Wall Street. Facebook wyceniany jest na 75 – 100 mld USD (poziom porównywalny do McDonald’s), co obecnie uplasowałoby go wśród kilkunastu najdroższych firm na amerykańskim parkiecie. Prognozuje się, że oferta publiczna ma być warta 10 mld USD – taka kwota jest prawie sześć razy większa od dotychczasowego rekordzisty z branży nowych technologii – Google. Jednocześnie może to być czwarte największe IPO po AT&T (10,6 mld USD), General Motors (18,1)oraz Visa (19,6 mld USD).
Ciągle trwa sezon ogłaszania wyników kwartalnych. W piątek opublikowało je trzynaście firm, w tym dwa blue chipy: Chevron oraz Procter & Gamble. Wynik Chevrona zaskoczył negatywnie, okazał się niższy o 9 proc. od oczekiwań rynkowych. Z kolei publikacja wyników z raportu P&G nieznacznie przekroczyła prognozy. W tym tygodniu nastąpi publikacja wyników prawie stu spółek, w tym największych wchodzących w skład średniej Dowa: Exxon Mobil, Pfizer oraz Merck & Co.
Sporządził
Marcin Kaczorowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers SA
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012