Shadowbox.init();
5 sierpnia 2020 r.
Delikatna równowaga miedzi. Miedź odczuwa wpływ sprzecznych wskaźników ekonomicznych.

Dodaje, że rynkowi pomogły informacje o wznawianych rozmowach handlowych pomiędzy Chinami i USA oraz „wciąż mocna dynamika wewnętrznej podaży i popytu na miedź”.

Mimo trzymiesięcznego wzrostu cen miedzi Home pisze, że: „Fundusze pozostają na bardzo krótkich pozycjach, zakładając, że popyt na miedź ulegnie pogorszeniu w związku z czymś, co wygląda jak zsynchronizowane pogorszenie koniunktury w globalnym sektorze produkcyjnym”.

Home wskazuje na ciemne chmury, które wpływają na nastroje dla miedzi, w tym malejący indeks ISM (Institute for Supply Management), który mierzy aktywność produkcyjną w USA. Wskaźnik ISM spadł z 51,2 w lipcu do 49,1 w sierpniu, oznaczając piąty z kolei miesięczny spadek, a po raz pierwszy wskaźnik spadł poniżej progu 50 procent, wskazując na regres.

Sytuacja w USA jest nieco lepsza niż w Europie. Home pisze, że: „W strefie euro działalność produkcyjna kurczy się od siedmiu miesięcy a niemiecki producent wyrobów miedzianych Wieland, skraca w tym miesiącu godziny pracy w obliczu rozczarowującego popytu”.

Home zauważa, że chiński indeks menedżerów zakupów Caixin wynosił 50, podczas gdy oficjalny indeks tego kraju wykazywał regres czwarty miesiąc z rzędu.

„Biorąc pod uwagę takie „migające” sygnały ostrzegawcze o kondycji globalnej produkcji”, pisze Home, „nie powinno być dużym zaskoczeniem, że fundusze nadal utrzymują dużą zbiorową pozycję krótką na kontraktach miedzianych na CME (Chicago Mercantile Exchange)”.

Dodaje, że ponieważ wskaźniki ekonomiczne pogarszają się „tym większe oczekiwania na reakcję stymulacyjną, czy to w postaci obniżek stóp procentowych przez Fed, większe ułatwienia ilościowe z Europejskiego Banku Centralnego i zwiększenie wydatków na infrastrukturę z Chin.

„To ostatnie może być jednym z powodów, dla których chińscy spekulanci nie mają ochoty na pozycje krótkie na miedzi, nawet jeśli jest jasne, że nie są też entuzjastami pozycji długich”, pisze Home.

John Gross z The Copper Journal, Huntington, Nowy Jork, twierdzi, że na rynek miedzi wpływają liczne sprzeczności, pisząc, że: „Podczas gdy globalna gospodarka zwalnia, a oczekiwania recesji są prawie przesądzone, rynki akcji nadal rosną”.

Gross wskazuje także na spadający sierpniowy indeks ISM, zauważając: „Z drugiej strony, wskaźnik pozaprzemysłowy ISM wzrósł w ubiegłym miesiącu do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, wynoszącego 56,4”.

Dodaje, że w sierpniu obserwowano także dalszy wzrost cen metali szlachetnych „pomimo silniejszego dolara, ponieważ zintensyfikowała się „ucieczka w bezpieczeństwo”.

Gross podsumowuje: „Ale większość metali nieżelaznych spadła w ubiegłym miesiącu, rzekomo z powodu silniejszego dolara, i w połączeniu z obawami o spowolnienie globalnego wzrostu”.

Gross zauważa, że ​​w sierpniu zgromadzono około 45 000 ton miedzi, dzięki czemu zapasy magazynowe osiągnęły najwyższy poziom od 12 miesięcy wynoszący 521 000 ton metrycznych, a cena osiągnęła najniższy poziom od 27 miesięcy wynoszący 2,57 USD.

 

Źródło: www.recyclingtoday.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012